UAF będzie współpracować z Centrum Ratowania Życia, aby wspierać wojskowych i ich rodziny.

2023-12-11 14:17 W Domu Piłki Nożnej odbyło się podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej a ... UAF będzie współpracować z Centrum Ratowania Życia, aby wspierać wojskowych i ich rodziny.
11.12.2023, 14:17

W Domu Piłki Nożnej odbyło się podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej a fundacją charytatywną Centrum Ratowania Życia. Głównym celem współpracy jest wsparcie wojskowych w leczeniu i rekonwalescencji, a także członków rodzin ukraińskich ultrasów, którzy zginęli w obronie niepodległości naszego kraju.

Fot: P. Kubanova

Dokument został podpisany przez pierwszego wiceprezesa UAF Wadyma Kostiuczenkę oraz szefa Centrum Ratowania Życia Wiaczesława Zaporożca w imieniu organizacji. W spotkaniu uczestniczył również Rostyslav Prystupa, żołnierz piechoty morskiej, który brał udział w obronie Mariupola, gdzie został ciężko ranny, a następnie wzięty do niewoli, z której został zwolniony w czerwcu 2022 roku. Dziś Rostyslav pracuje dla UAF jako kierownik pracy z niepełnosprawnymi kibicami. W listopadzie, na zaproszenie byłego trenera reprezentacji Ukrainy Andrija Szewczenki, żołnierz wziął udział w meczu Ukraina-Włochy w ramach kwalifikacji do Euro 2024, który odbył się w Leverkusen w Niemczech.

Rostyslav stopniowo wraca do zdrowia po poważnej kontuzji i już próbował grać w piłkę nożną z innymi wojskowymi, którzy obecnie przechodzą rehabilitację w zespole UAF dla zawodników niepełnosprawnych. Chłopców trenuje Dmytro Rzhondkovskyi, który również uczestniczył w ceremonii podpisania memorandum wraz z innym kolegą z drużyny, Kostiantynem, który w październiku wziął udział w pierwszym turnieju Ligi Narodów UEFA dla osób po amputacjach w ramach reprezentacji Ukrainy. W wyniku turnieju nasza drużyna z powodzeniem zakwalifikowała się do Euro 2024, które odbędzie się we Francji.

Podpisane memorandum przewiduje współpracę między obiema organizacjami, w tym stworzenie odpowiednich warunków do gry w piłkę nożną dla żołnierzy przechodzących rehabilitację; wsparcie dla wojskowych i ich rodzin poprzez zaangażowanie ich w zajęcia piłkarskie; adaptację społeczną i psychologiczną żołnierzy niepełnosprawnych, którzy otrzymali protezy poprzez rehabilitację poprzez piłkę nożną; rozwój i promocję piłki nożnej wśród żołnierzy z amputowanymi kończynami; zapewnienie bezbarierowego dostępu do stadionów podczas meczów piłkarskich itp.

Komentując rozpoczęcie współpracy, Vadym Kostiuchenko powiedział, że w przyszłym roku UAF planuje pomóc w aranżacji czterech boisk piłkarskich w czterech ośrodkach rehabilitacji wojskowej (w obwodach kijowskim, lwowskim i odeskim). "Chcemy stworzyć wszystkie warunki do rehabilitacji naszych wojskowych poprzez piłkę nożną. Mamy nadzieję, że wkrótce dołączy do nich nasza drużyna narodowa, która przygotowuje się do udziału w Euro. W końcu będą oni trenowani przez specjalistów, którzy zostaną przeszkoleni przez UAF. Planujemy również zorganizować wewnętrzne mistrzostwa wśród wojskowych - przedstawicieli tych ośrodków rehabilitacyjnych. W przyszłości takie zawody staną się ogólnoukraińskie. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom, którzy robią wszystko, aby zapewnić naszym żołnierzom, którzy zostali poważnie ranni, niezbędne protezy, aby mogli uprawiać sport i żyć pełnią życia. Ze swojej strony pomożemy w znalezieniu darczyńców, którzy mogą wesprzeć ten ważny projekt" - powiedział pierwszy wiceprezydent UAF.

Ponadto Vadym Kostyuchenko zwrócił uwagę na rozwój innego ważnego obszaru - tworzenia i wspierania ruchu kibicowskiego żołnierzy. "Niestety, nie każdy może lub po prostu chce grać w piłkę nożną po tym, jak został ranny na froncie. Ale większość ludzi lubi oglądać piłkę nożną i wspierać nasze drużyny narodowe. UAF jest gotowy wspierać tworzenie ruchu kibicowskiego wojowników i pomagać w rozwiązywaniu wszystkich kwestii związanych z wolnym od barier dostępem do stadionów i wydarzeń piłkarskich w ogóle. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na odpowiedni rozkaz Gabinetu Ministrów, aby przygotować się do częściowego powrotu kibiców na trybuny podczas meczów mistrzostw Ukrainy. Wierzę, że dla wielu naszych żołnierzy przechodzących rehabilitację udział w meczach pomoże im szybciej wrócić do zdrowia i oderwać myśli od okropieństw wojny. Ponadto możliwość uczestniczenia w meczach będzie otwarta przede wszystkim dla krewnych, w tym dzieci, poległych żołnierzy" - powiedział Kostiuczenko.

Vyacheslav Zaporozhets, szef Centrum Ratowania Życia, opowiedział o roli swojej organizacji w projekcie: "Zajmujemy się protetyką od pierwszego miesiąca inwazji na pełną skalę i rozumiemy, że sama protetyka stanowi tylko około 30% udanego powrotu do zdrowia żołnierzy. Tyle samo stanowi rehabilitacja, a prawdopodobnie najważniejsza jest adaptacja społeczna. Kiedy chłopcy coś robią, w tym sport i piłkę nożną, inspiruje ich to i pomaga im przystosować się do nowych warunków. A piłka nożna jest do tego najlepsza, ponieważ jest grą zespołową. Możemy zebrać dwie lub trzy drużyny i rozpocząć szkolenie i edukację. Współpracujemy z ośrodkami rehabilitacyjnymi i wiemy, gdzie możemy zaangażować wojskowych w ten program, ponieważ jest to dla nich ważne i potrzebne. Cieszymy się, że Rostislav Prystupa zgodził się zostać ambasadorem tej inicjatywy".

Według Rostyslava Prystupy, obrońcy Mariupola, a od niedawna pracownika UAF, wielu żołnierzy może nie wierzyć, że są w stanie uczestniczyć w projekcie z powodu pewnych ograniczeń fizycznych spowodowanych urazami. Ale w rzeczywistości tak nie jest, a jego osobisty przykład to potwierdza. "Pewnego dnia po raz pierwszy wziąłem udział w sesji treningowej. Chociaż, kiedy mi to zaproponowano, nie potraktowałem tego poważnie i pomyślałem, że ta osoba proponuje mi to, ponieważ nie zna moich możliwości fizycznych. Ale kiedy przyjechałem, stanąłem na bramce i spróbowałem - spodobało mi się. Jestem pewien, że jeśli przyprowadzimy chłopaków na taki trening, nawet tylko po to, by popatrzeć, z czasem będziemy w stanie przyciągnąć coraz więcej uczestników. Odpowiednie wsparcie informacyjne również tylko pomoże. Jestem pewien, że innym chłopakom też się spodoba" - powiedział Rostyslav.

RSS
Aktualności
Loading...
Dugarry: "Bayern to idealny klub dla Zidane'a"
Dynamo.kiev.ua
23.02.2024, 00:01
MU i Liverpool powalczą o Marka Gehee
Dynamo.kiev.ua
22.02.2024, 19:00
Пополнение счета
1
Сумма к оплате (грн):
=
(шурики)
2
Закрыть
Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci więcej opcji podczas korzystania ze strony Ok