Спортивний юрист та адвокат Ілля Скоропашкін розкрив подробиці перетину кордону футболістами під час військового стану.
— Деякі футболісти, незважаючи на військовий стан, проводять зимові відпустки на закордонних морях. Про це свідчать фотографії їхніх рідних або випадкових людей, а також інформація від журналістів. Якщо вони не звільнені від заклику, як легально вони могли залишити територію країни для відпочинку?
— Насправді, легальних способів виїхати закордон військовозобов’язаному чоловікові існує достатньо. Вони чітко врегульовані Правилами перетину державного кордону України.
Зрозуміло, що відпустка на морських курортах не входить до список легальних підстав для перетину кордону. І ми можемо тільки здогадуватися про обставини виїзду кожного окремого гравця. Такі футболісти як, наприклад, Тарас Степаненко чи Сергій Сидорчук та інші, які містять трьох і більше дітей мають право на перетин кордону, тому можуть насолоджуватися зимовими канікулами без повітряних тривог і відключення електроенергії.
Фактично всі розуміють, що топ-гравці представляють Україну на міжнародній арені, мають чинні контракти з клубами, продовжують фінансово допомагати нашим військовим, тому тут може використовуватися особливий підхід, тим більше, що повернення топів після відпустки гарантовано.
— Футбольні інсайдери заявляли, що футболісти для перетину кордону використовували такі способи, як волонтерська система «Путь» та участь у тренувальних зборах. Якщо мета не відповідає дійсності — яка для них може бути відповідальність у такому разі?
—Дійсно, з 26 травня, відповідно до Постанови Кабміну № 615, деякі категорії наших спортсменів змогли виїжджати за межі країни для участі в офіційних спортивних заходах: змагання або навчально-тренувальні збори, які внесені до Міністерства молоді та спорту України.
У відповідності з Правилами перетину державного кордону, у разі перевищення терміну перебування особи за кордоном та/або зміни встановленої мети виїзду за кордон, Мінспорту та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи.
Маніпуляції зі зборами можуть мати наслідки у вигляді переслідування правоохоронними органами при поверненні додому. За таке порушення, в залежності від обставин у кожному конкретному випадку, передбачено адміністративну відповідальність: штраф від 3400 до 13600 гривень або адміністративний арешт на строк до 15 діб, а також передбачено і кримінальну відповідальність: позбавлення волі до трьох років.
— Чи можна трактувати виїзди футболістів, які переходять до іноземних клубів, як ухилення від мобілізації?
— Якщо ми говоримо про тих, хто виїхав за кордон і потім порушить терміни і/або мету виїзду і не повернеться в Україну, так, вони вважатимуться ухилистами від мобілізації.
Законний виїзд за кордон, звичайно, не є ухиленням від мобілізації. У свою чергу, ухиленням вважатиметься, якщо призовники та військовозобов’язані чоловіки, які виїхали на постійне місце проживання за кордон (наприклад, для продовження кар’єри) не стануть на консульський облік у відповідному консульському представництві України.
— Якщо Мудрик взимку все-таки перейде в Арсенал чи інший закордонний клуб, чи є якісь легальні механізми, завдяки яким він зможе тривалий час перебувати за кордоном?
— З 27 вересня, відповідно до Постанови Кабміну № 1082, перелік підстав для перетину кордону було розширено також і для спортсменів, які включені до складу спортивних клубів найвищих дивізіонів з ігрових видів спорту. При цьому, виходячи з тексту Постанови, маються на увазі не тільки українські клуби, а й іноземні.
Виходить, що при перетині кордону в такий спосіб проблем не буде, але при собі потрібно мати підписаний контракт і офіційний лист міністра молоді та спорту до Держприкордонслужби про причини виїзду.
Але в такому разі Мудрику доведеться щомісяця отримувати листи-продовження його терміну перебування закордоном для участі в АПЛ, оскільки за законом встановлено обмеження в 30 днів для знаходження закордоном.
— Чи є взагалі у спортсменів якісь пільги щодо перетину кордону та знаходження за кордоном?
—Тільки у вищезгаданих випадках: для участі в офіційних спортивних заходах і при виступі у складі команди вищого дивізіону. У жодних інших частинах пільги не передбачені.
— Виходить, що Мудрік може легально виїхати для трансферу в АПЛ, а ось Денис Костишин, який перебрався в американський «Ель-Пасо» (команда не грає в МЛС) немає?
— Так, Мудрік легально може виїхати. А до Костишину можуть бути питання.
— Сергій Ребров та Андрій Ярмоленко нещодавно відвідали Україну і спокійно повернулися назад до ОАЕ, це завдяки їхній участі у вищому дивізіоні ОАЕ?
— Мабуть, так і є.
— За відпочинку Мудрика в ОАЕ з’явилася інформація від «Шахтаря», що він отримав дозвіл на виїзд до Варшави для оформлення візи, щоб узимку разом із клубом вирушити в турні по США. За виїзд до Варшави через ОАЕ для нього можуть бути якісь наслідки?
— Наслідків не буде, якщо він повернеться в межах встановленого рядка.
— Від УАФ чи УПЛ були якісь ініціативи для врегулювання перетину кордону для футболістів?
— Керівництво більшості спортивних федерацій та організацією, в тому числі й УАФ з УПЛ, разом з Міністерством молоді та спорту України, доклали максимум зусиль для затвердження вищезгаданої Постанови Кабміну, яка дозволяє перетин кордону для спортсменів та тренерів. спеціалістів, які забезпечують організаційний, науково-методичний, медичний супровід, антидопінговий контроль та інше.
Сьогодні це механізм, який дає право спортсменам та іншим членам спортивних делегацій перебувати закордоном практично необмежену кількість часу.
Андрій Шевченко
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости