У неділю відбулися матчі завершального туру української Прем’єр-ліги. Підсумки турніру, який зробив чимало сюрпризів, напевно, можна назвати закономірними. І все ж, чим вони обернуться в майбутньому?
Про головне відкриття сезону
Якщо для «Шахтаря» та «Динамо», які по ходу сезону вирішували проблеми різної якості, результати останнього туру УПЛ не мали серйозного турнірного значення, то «Дніпро-1» і «Зоря» вели заочну суперечку за другу путівку до Лігу чемпіонів (точніше — в другий кваліфікаційний раунд).
Хто з них візьме срібло — це була, безперечно, головна інтрига тижня. У підсумку вище фінішували все ж таки дніпряни, які подолали опір «Кривбасу» (1:0) і за рахунок додаткових показників випередили луганчан, які в паралельному матчі розгромили «Мінай» (3:0).
ЗМІ в жодному разі не оскаржують правомірність або справедливість такого розкладу. Тим не менш, усі відзначають — «Дніпро-1», на відміну від«Зорі», друге коло провело непереконливо. А деякі навіть говорять про провал.
Чиста арифметика: після зимових канікул команда Олександра Кучера випереджала «Шахтар» на два очки і «Зорю» на п’ять (потенційно — на вісім, оскільки мала гру в запасі). На фініші ж вийшло — «мінус п’ять» з «Шахтарем» і рівність із «Зорею».
Звичайно, преса намагається зрозуміти, в чому причина? А в пошуках відповіді на питання, відзначає кілька ключових моментів.
Зокрема, йдеться про роботу на зимовому трансферному ринку:
«Тут „Дніпро-1“, здавалося, поступився лише „Шахтарю“, який підбадьорив український трансферний ринок переходами Келсі, Ракіцького, Різника, Гочолейшвілі, Тоїрова.
За кількістю трансферів „Дніпра-1“ виглядали масштабнішими — Євген Пасіч, Матарріта, Пеглоу, Танковський, Підлепенець, Хайнер, Каплієнко.
Але, як з’ясувалося, з якісними попаданнями кращі справи й у „Зорі“. Герреро — відкриття другої частини сезону, Хахльов та Полегенько — гарні варіанти для виходу на заміну, Дришлюк — непоганий гравець ротації» (Sportarena.com, 29.05.23).
Активно обговорюється у ЗМІ також тренерський чинник. Усі визнають: Олександр Кучер чудово проявив себе по ходу літньо-осінньої частини сезону, але тоді свою роль відіграв, так би мовити, ефект несподіванки. Навесні ж ставлення суперників до «Дніпра-1» було вже іншим — як до претендента на золото. І команда не витримала — програла абсолютно всі ключові матчі, не набравши жодного очка в протистояннях із суперниками з підсумкової топ-п’ятірки.
З кого попит? Звісно, з наставника! «Справа не в тому, що Кучер — фізрук, а в тому, що він тренер без досвіду. Вважаю, що він не розвиває гравців», — виніс досить категоричний вердикт ведучий «ТаТоТаке» Михайло Співаковський (Fanday.net, 30.05.23).
Тут, звичайно, не все так однозначно. Досвіду не вистачило — це визнають усі. Причому, не тільки Кучеру, для якого це був перший сезон в УПЛ.
«Дніпро-1» програвши чемпіонську гонку «Шахтарю» за кількома напрямками: кадровим, менеджерським та тренерським. У гірників банально більше досвіду таких дуелів на всіх рівнях та більше можливостей. Програти такому оппоненту неплохо, хоча, враховуючи перебіг сезону, прикро", — Уточнює «СпортАрена» (Sportarena.com, 29.05.23).
А ось з приводу того, що Кучер «не розвиває гравців» можна сперечатися. Ряд джерел звертають увагу, що саме за нинішнього наставника «Дніпра-1» розкрилися Едуард Сарапій та Валентин Рубчинський, а Артем Довбик та Олександр Пихальонок провели найяскравіший сезон у кар’єрі, що підтверджується їхньою статистикою., Пихальонок з 10-ма гольовими передачами — найкращим асистентом). І друге місце — це, насправді, чудовий результат для «Дніпра-1». Враховуючи, що ця команда провела лише четвертий сезон в УПЛ...
Хоча, звісно, очевидно і те, що конкуренти Кучера — Ігор Йовічевич у «Шахтарі» та Патрік ван Леувен у «Зорі» провели більш якісну роботу.
Такий показовий момент: сайт «Трибуна», склавши за підсумками сезону рейтинг тренерів УПЛ, визначив наставника «Дніпра-1» лише на п’яте місце. Нижче, ніж Віктора Скрипника («Ворскла») та Романа Григорчука («Чорноморець»). А ось на главі списку опинився ван Леувен, який потіснив Йовічевіча.
«Ліга чемпіонів для цієї „Зорі“ — це було якесь супер-досягнення. Але і без історичного срібла луганська команда стала найзбалансованішою у чемпіонаті. Окремої похвали варта победна серія навесні, яка подарувала сподівання на титул, а те, як ван Леувен „латав діри“ у складі — вищий пілотаж.
Тут згадуються безліч прикладів — переведення опорника Батагова в центр захисту, використання зліва Бутка, який рік неграв у футбол, переведення фулбека Кірюханцева в атаку, а вингера Чурка — центр поля. Усі ці експерименти були успішними.
Після зимової паузи з’явилося чимало нових проблем — Данченко, Чурко та Кирюханцев вилетіли через травми, але їх якимось чином вдалося безболісно замінити. По-новому розкрилися Русин та Антюх, сюди ж відносимо феєрію новачка Герреро.
Так, футбол „Зорі“ не настільки складний, як у того ж „Чорноморця“ Григорчука, а навпаки прямолінійний. Але при цьому швидкий та агресивний у перехідних фазах, за що заслужена вісімка за цим критерієм та загальна перша позиція у рейтингу», — так аргументували свій вибір автори матеріалу (Ua.tribuna.com, 04.06.23).
В аналогічному контексті висловився Артур Валерко, який нагадав, що з «Зорі» минулого літа пішли практично всі провідні гравці, а після перших турів конкуренти перекупили у Луганчан Єгора Назаріна, Владислава Кабаєва і Дениса Безбородька:
«У Ван Леувена завжди повно травмованих і постає питання, як не втратити гравців з контрактами, що виходять. Так ось. Коли черговий тренер із пристойним бюджетом і двома рівноцінними складами почне скаржитися на обставини, покажіть йому, з яким ресурсом ван Леувен досяг кращих результатів у новітній історії „Зорі“. Нехай розплачеться» (Fanday.net, 30.05.23).
Справді, обойма виконавців, зібраних у «Зорі» ван Леувена, спочатку здавалася досить скромною. Але фішка в тому, що практично всі футболісти, граючи під керівництвом нідерландського фахівця, помітно додали в майстерності. Особливо це стосується випускників динамівської школи Володимира Бражка та Назарія Русіна, які по ходу звітного тижня в черговий раз отримали приємну пресу.
«Коли опорний півзахисник забиває 7 голів — це оверперфоманс і аномалія. Навіть коли три з них— з пенальті... А Бражко — це не тільки про тандерболти. Він чудово віддає діагоналі, бачить поле, має топові показники в єдиноборствах і контрпресингу, відзначається високою мобільністю. Не дивно, що „Динамо“ запросити Бражка на збори влітку і, найшвидше, достроково припинити його оренду.
...Русин став більш универсальним, і у якості вінгера діє ефективніше, ніж як форвард. Він додавши у впевненості і сміливості в плані дріблінгу і зненацька довів, що готов на повну відпрацьовувати без м’яча і проти м’яча», — читаємо в матеріалі Ігоря Яслика (Ua.tribuna.com, 02.06.23).
Загалом, «Зоря» однозначно стала головним відкриттям чемпіонату України-2022/23, а той факт, що вона вклинилася в розбирання на самому верху, надав турніру родзинки. І тепер дуже цікаво буде подивитися на цю «Зорю» в Лізі Європи, де вона візьме старт з плей-офф раунду.
Про головну надію міжсезоння
Тим часом «Динамо» вирушить разом із «Ворсклою» до кваліфікації Ліги конференцій. На фініші сезону, що закривався, минулого понеділка, кияни розгромили «Верес» (3:0), а в заключному турі поділили очки з «Металістом 1925» (1:1).
У міжсезоння біло-сині, зрозуміло, зроблять усе, щоб уже в середині літа постати перед своєю публікою в звичному для неї світлі — одним із лідерів нової гонки.
У зв’язку з цим невипадково підвищена увага ЗМІ до повідомлень про дострокове повернення в «Динамо» із «Зорі» його власних вихованців Булеці та Бражка — вже відомо, що обидва відправляться на збори разом іншими гравцями столичного клубу.
Як вважають спостерігачі, ці футболісти у стані скласти неабияку конкуренцію ветеранам команди Буяльському та Сидорчуку. Мабуть, ця інтрига обіцяє стати однією з головних родзинок найближчих місяців.
Поки ж... Уважні хронікери «Динамо» продовжують жваво обговорювати перипетії кампанії, що завершилася, і, зокрема, останнього матчу команди Олександра Шовковського. На хід гри з «М-1925», зазначають вони, суттєво вплинуло рішення судді Максима Козиряцького, який на 32-й хвилині залишив киян у меншості після вилучення Максима Дячука.
«Арбітр розцінив його силову боротьбу з Островським майже на межі штрафного як позбавлення суперника явної гольової нагоди.
Слід зауважити, цей епізод змусив пригадати схожий момент у матчі 16-го туру між „Інгульцем“ та „Динамо“, коли набагато більш явний поштовх у спину того ж таки Дячука збоку Сітала залишився проігнорованим і Арбітринею Монзуль, і, а епізод зрештою закінчився голом біля ворота киян», — звертає увагу на ключовий епізод поєдинку Влад Миренко (Footclub.com.ua, 4.06.23).
Таким чином, публіці доводиться констатувати чергове спірне рішення рефері і, як наслідок, новий привід для хвилі обговорень наболілої теми кваліфікації та неупередженості українського футбольного арбітражу.
Щодо якості гри «Динамо», то ЗМІ зазначають, що в останній час ця команда стала виглядати впевненішою і цілісніше. До зустрічі з «Металістом 1925» кияни здобули три великі перемоги із загальним рахунком 11:1. І в грі проти харків’ян, діючи в меншості, підопічні Шовковського володіли ініціативою і цілком могли забити другий м’яч.
У зв’язку з цим журналісти позитивно оцінюють роботу наставника, який тимчасово замінив на тренерському містку столичного гранда Мірчу Луческу.
«Тренерський штаб у травні надав більше години молодим футболістам і найближчому резерву, а також реанімовував лідерів після довгого простою», — Зазначає Михайло Юхименко (Football24.ua, 29.05.23).
«Це дуже приємно, що ожили Беніто, Перріс і Рамірес. Що на внутрішній конкуренції заграли молоді хлопці—і той же Волошин забиває третій матч поспіль. В очікуванні пролонгації Караваєв грає так, ніби це „Динамо“ за п’ять хвилин до чемпіонства. За відсутності Ваната кияни забивають по три м’ячі в середньому за матч... Шовковський — великий молодець, що не побоявся взяти на себе відповідальність і навіть набрав 85,7% від можливої кількості очок», — Написав після перемоги «Динамо» над «Вересом» Артур Валерко (Fanday.net, 30.05.23).
А Георгій Грошев, підбиваючи підсумки понеділкового матчу киян з «Вересом», акцентував увагу на тому, що виконувач обов’язки головного тренера «Динамо» вже не вперше провів вдалі заміни:
«Спочатку свій точний удар наніс Гармаш, забивши в прикмету після пасу Дубінчака. Потім у схожій манері забивавши Волошин, проте після асиста Караваєва. У підсумку, одразу троє людей, що вишли по ходу поєдинку, відзначилися гольовими діями. Цілком неплохо» (Ua-football.com, 29.05.23).
Дехто з журналістів навіть поспішає бачити Шовковського як головного тренера «Динамо» без приставки «тимчасово виконувач обов’язки». Але сам наставник тактовно уникає обговорення цієї теми, коректно підкреслюючи, що його робота протікає в тісній зв’язці з Мирчею Луческу:
«Мірча Луческу повернувся, він на міліціях, але постійно перебуває разом із командою, він усе бачить, керує процесом, ми з ним всю годину на зв’язку... Сьогодні я виконуювач обов’язки, і я виконую все для того, щоб хлопці, які виходять на поле, виконували ті, що мають, і те, чого хоче від них тренерський штаб» (Fcdynamo.com, 29.05.23).
Як і було очікувати, Шовковський продовжує демонструвати своє тонке розуміння принципів командного духу, коли на першому місці — інтереси клубу. Ось і свою прес-конференцію після гри з «Металістом 1925» він завершив словами про майбутнє «Динамо»:
«У нас попереду детальний аналіз — потрібно вже думати про новий сезон» (Sportarena.com, 04.06.23).
Звичайно, контури нового сезону для «Динамо» намагається вловити і преса, вважаючи, що непоганий в цілому фінішний відрізок повинен вселяти в нього шанувальників оптимізм.
У даному контексті на увагу заслуговує глибокий аналітичний матеріал Дмитра Ватраса, який стверджує, що нинішніх ресурсів динамівської команди цілком достатньо для того, щоб у наступному сезоні боротися за чемпіонство.
«Все просто — підтягнулися внутрішні резерви, — пояснює автор. — Ще літом 2022-го Волошин та Царенко не мали жодної хвилини у дорослому футболі. Назар тепер має за спиною півроку школи Юрія Вернидуба у „Кривбасі“, яскраві зимові збори та практику в УПЛ навесні за „Динамо“, а Антон з березня став хоч не приоритетною опцією для підміни Буяльському.
Дячук нічого не бачивши, крім чемпіонату U-19, але потім побував у „Олександрії“ та протистояв Довбику та Траорі у другій половині сезону.
Бражко у поточної кампанії став одним із найкращих опорників першості. Сюди ж відносно Булецу, який остаточно закріпився у статусі солідного за мірками УПЛ гравця.
Перріс та Лонвейк адаптовувалися — нідерландець періодично подавав хороші знаки осінні, а ямаєць вразив у недавніх матчах іншого кола.
Немає впевненості, що хтось з них кардинально міг змінити ситуацію на старті сезону, але є сильна віра, що вони здатні на це наступній кампанії. У цьому їм допоможуть лідери, яких „Динамо“ навряд чи втратити в такому обсязі, як минулого року» (Ua.tribuna.com, 02.06.23).
З Вартасом складно не погодитися: є всі підстави вважати, що в міжсезоння «Динамо» збереже ключових гравців. Адже найпідготовленіші кандидати на перехід до солідних клубів — Георгій Бущан та Микола Шапаренко — ледве відновилися після серйозних травм та операцій, вони ще мають повернутися на рівень колишніх ігрових кондицій.
Як то кажуть, не було б щастя... Виходить, що повернення до складу таких класних і мотивованих виконавців до старту нового сезону — дуже серйозна підмога в реаліях УПЛ.
«Отже, що маємо на цьому етапі — молодь та легіонери адаптувалися, Бущан та Шапаренко залишаються, а з оренди повертаються лідери „Зорі“ в статусі призерів першості. Останній крок до повної комплектації складу — буквально пару точкових підписань, які все ж не завадять», — виносить своє резюме Вартас (Ua.tribuna.com, 02.06.23).
Ребров уповноважений заявити
На завершення про справи не менш важливі. Адже після фінішу двокругового турніру УПЛ у відпустку пішли не всі.
Наприклад, «Інгульця» і «Верес» ще чекають перехідні матчі з третьою та четвертою командами першої ліги — відповідно ЛНЗ (Черкаси) та Металург" (Запоріжжя).
Куди серйозніші випробування чекають і національну збірну України — 8 червня вона відправиться в Бремен, де почне підготовку до товариського матчу зі збірної Німеччини (12-го) і відбірним поєдинкам Євро-2024 проти Північної Македонії (16-го) і го).
Тема головної команди країни, безсумнівно, найближчими днями домінуватиме на сторінках ЗМІ. Поки що преса активно тиражує визнання Сергія Реброва, який нарешті підтвердив інформацію про те, що найближчим часом він таки підпише контракт з УАФ і стане головним тренером збірної.
Завдання даного етапу для нього — заручитися згодою «Аль-Айна», який Ребров очолював протягом останніх двох років. Справа в тому, що термін його угоди з клубом з ОАЕ закінчується 30 червня. І хоча сезон в Еміратах фактично завершено, необхідно, так би мовити, утрясти формальності.
Про що Сергій Станіславович і розповів в ефірі суботньої програми «Сніданок з 1+1»:
«Я вирушаю до Київа та, напевно, 6-го числа буду в столиці України. Тому так, якщо все буде добре, я сподіваюся, підпишемо контракт. Ми принципово про все вже домовилися..
Збірна України — це дуже велика відповідальність, тому я зі своїм штабом почав працювати і вже кілька тижнів ми готовимося до цих ігор, оскільки це дуже важливо для нашої країни. Тим більше в ця година...» (Обозреватель.com, 03.06.23).
Залишається сподіватися, що означене Ребровим питання його відносин з «Аль-Айном» вдасться вирішити в гранично стислі терміни і збірна України вирушить до Німеччини з повноцінним головним тренером, який не буде розпорошуватися на кілька «фронтів», а на кілька «фронтів», а |
У матчах проти Північної Македонії та Мальти їй неодмінно потрібно брати шість очок. Якщо, звичайно, ми всерйоз претендуємо на путівку на Євро-2024.
Віктор ЖУРАВЛЄВ
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Коментарів поки що немає. Станьте першим!