Колонка Олександра Липенка. Свій перший Кубок країни «Динамо» виграло 70 років тому

2024-10-20 21:32 Сезон 1954 року пам’ятний для вболівальників київського «Динамо». Їхня улюблена команда переможно виступила в розіграші Кубка ... Колонка Олександра Липенка. Свій перший Кубок країни «Динамо» виграло 70 років тому

Сезон 1954 року пам’ятний для вболівальників київського «Динамо». Їхня улюблена команда переможно виступила в розіграші Кубка колишнього СРСР.

На шляху до фіналу динамівці здолали «Спартак» із Вільнюса — 4:2. Потім узяли гору над московським «Спартаком» — 3:1. З таким же рахунком перемогли московський ЦСКА в додатковий час. Потім також у додатковий час наші динамівці виявилися сильнішими за ленінградський «Зеніт» — 1:0.

А 20 жовтня 1954 року в Москві, на стадіоні «Динамо», було зіграно фінальний матч, у якому зустрілися динамівці Києва та «Спартак» (Єреван). На трибунах поєдинок зібрав 65 000 глядачів!

На місто опустився густий туман

У день фіналу природа влаштувала учасникам поєдинку справжнє випробування. Вранці був снігопад, а ввечері на місто опустився густий туман, хоч очі виколи. Але як значилося в афішах, матч відбудеться за будь-якої погоди. Свої команди приїхали підтримати велика кількість їхніх прихильників із Єревана та Києва.

Стежити за м’ячем було вкрай складно. Перші 20 хвилин зустрічі пройшли у взаємних атаках. Нервували воротарі Сергій Затикян і Олег Макаров.

А ближче до перерви (на 35-й хвилині) киянин Віктор Терентьєв з подачі Михайла Комана відкрив сет — 1:0.

По закінченню першого тайму в роздягальні тренер «Динамо» Олег Олександрович Ошенков сказав підопічним: «Попереду 45 хвилин напруженої боротьби. Один забитий м’яч — мало, хлопці. Не розслабляйтеся, у Києві вас чекають із Кубком!».

«Кришталевий гол» Михайла Комана

Відразу ж після відпочинку єреванці стали гостро атакувати. На 49-й хвилині м’яч застряг у калюжі біля воріт киян. Макаров намагався дотягнутися, але всіх випередив єреванець Віктор Меркулов і встановив рівновагу — 1:1. Єреванські фани раділи. Однак це були останні радісні хвилини для них.

Поступово туман став розсіюватися, що принесло користь українському клубу. Павло Віньковатов, отримавши передачу, без затримки перевів її на Михайла Комана. Такі паси за спину захисників Михайло Михайлович дуже любив. І перед лівим напівсереднім «Динамо» опинився лише воротар суперника Сергій Затикян. Нерви не підвели киянина — Коман пробив упевнено й точно — 2:1. Цей гол назвали «кришталевий».

Своє перше кубкове коло пошани для київського «Динамо» здійснили: Олег Макаров, Мімхаїл Коман, Віктор Терентьєв, Павло Віньковатов, Віталій Голубєв, Аркадій Ларіонов, Тиберій Попович, Віктор Фомін, Андрій Зазроєв, Ернст Юст, Олександр Кольцов, Володимир Богданович та їхній наставник Олег Ошенков.

Поїзд із динамівцями, в якому з Москви з Кубком вони поверталися до рідного міста, на пероні з морем квітів зустрічали сотні вболівальників.

Ті футболісти, які виграли перший серйозний турнір, вписали свої імена в славну історію ФК «Динамо» (Київ), який 13 травня 2027 року відзначатиме 100-річчя клубу.

Після кубкового тріумфу 1954 року футболісти київського «Динамо» ще вісім разів ставали володарями престижного трофея в тій країні, якої вже не існує.