Хто пам’ятає фільм 1973 року Сергія Образцова «Кому он нужен, этот Васька?». Фільм про людську доброту до наших братів менших…
Впору запитати:а кому він потрібен, наш футбол, футбол нашого подвірря, нашого дитинства, нашої юності, нашої віри? Я не про депутатів, не про ФФУшників, не про олігархів.
Я про нас з Вами.Так сталось, що в далекім моїм дитинстві нас, пацанів, займали три речі: футбол, кіно та книжки.
В ті роки (на початку 60-их) літом, виходячи з хати, взявши тільки шкоринку хліба, политого олією та трохи підсолоненого, ми спочатку йшли купатись на Чорний Ташлик, а потім до втрати пульсу ганяли в футбол.
Яким тільки м’ячем ми не грали: й резиновим червоно-голубим зі смужкою по діаметру (резиновим, тому що слово «гума» я узнав десь в 4-5 классі), й волейбольним, й баскетбольним (важким, жовтим, з пупирішками). Ой, як було приємно, коли цей баскетбольний м’яч попадав в обличчя! Які ж мелодії дзвеніли тоді в голові! Чесне слово, ні Бітли, ні різні Смерічки не могли з ними тягатись! Попробуйте...
А якщо то був футбольний м’яч – шкіряний, зі шнуровкою, яка чомусь завжди попадала на чоло, коли ми головою приймали м’яча – то це була вершина радості, кайф, як нині кажуть.
Ворота були з двох лозиняк з перекладиною, ніякою розмітки не було, були тільки границі поля, та й то не завжди. Але на цьому полі з ранку до вечора грали гаррінчі, пеле, вави, канєви, бобри, лобановські, базілєвичі, пеки (пам’ятаєте «Пекині бутси»), кандідови та інші легенди наших дитячих марень . Мабуть легше згадати тих, хто на тому полі не грав.
"Апсай" (так ми звали – офсайд), чомусь "корнер", а не кутовий, "мазила", "пас", "не мотайся" (тобто не фінти) й так далі – це слова нашого дитинства, що вкарбувались в голові, як бруківка в дореволюційних мостових.. .
Всі хотіли грати в нападі. Я не був виключенням. Але трохи пізніше, прочитавши книгу «Воротар» нашого динамівського воротаря Олега Макарова, «Воротар республіки» Лева Кассіля, а потім ще й побачивши фільм «Третій тайм», став марити про гру в воротах. Хотів бути воротарем. І все. Я був невисоким, але в ворота ніхто не хотів ставати, так що цей пост віддавали мені з радістю.
А потім, втомившись, ми сідали на траву й розказували один одному байки про футбол, які для нас були не байками, а щирою правдою. Мабуть всі знають (а дехто й бачив!) про мавпу в ворота, пов’язку на правій нозі, що сигналізувала, що нею було заборонено бити. Ще не було телебачення, не було інтернета, але ми знали все. Так нам здавалось і так нам вірилось.
І сиділи рядом ті, що повиростають й стануть заступником міністра внутрішніх справ України, директором заводу Арсенал в Києві, професором - головним кукурудзоводом Росії, конструкторами, агрономами, депутатами різних Рад, генералами й офіцерами, виконробами, робітниками, колгоспниками, і ті, що відсидять по декілька років по різним вязницям, і ті що зіп’ються в майбутньому. Але всі ми були закохані в футбол, марили ним. І тоді, й нині. Перше кохання ніколи не забувається.
Не було телебачення (першу телевізійну трансляцію я побачив лише в 1964 році, коли мені вже було 11 років), але всі знали як голи забиває Канева, що Балерина Лобановський кладе м’яча в ворота прямо з корнера, а Пеле з Гарінчою вдвох по тричі накручують всіх гравців суперника. Слово « Сантос» ми й не чули, але ми знали , що бразильці найкращі в світі гравці. Друзі, яке ж було наше розачарування, коли в 1966 році ми побачили як спочатку угорці, а потім португальці виграють у легендарних бразильців. Нам показалось, що світ рушиться.
Головною командою для нас було Динамо. Київське Динамо. Про московське, а тим більш про тбіліське, ми тоді й не чули. А Реал, Барселона, Інтернаціонале (так тоді називався Інтер) - це були в зрівнянні з киянами сільські команди. Прізвища киян для нас звучали, як імена дівчат, в які ми закохались потім, трохи пізніше, а може дехто вже й тоді..
І ось 1964 рік. До нашого села Рівного почав досягати телевізійний сигнал з Кіровограду, який від нас знаходився на відстані десь 45-50 км. Перший футбол, що я побачив по ТВ, була гра в фіналі Кубка СРСР, коли кияни обіграли команду із Куйбишева - «Крила Рад». Єдиний гол тоді забив Канєвський. Картинка на екрані телевізора була така собі - сіра, бліда, ніяка, але я й нині пам’ятаю цей гол. Друзі, той матч перевершив захоплення й фільмами Три мушкетера, Бродяга (більше індійських фільмів я не дивився), Гусарська балада і навіть «Великолепной семеркой» с поголеним наголо Юлом Бріннером. Це був кайф. Це був шок. Це було щастя.
Це був наш футбол. Футбол як життя. Весь світ – театр, а для нас весь світ був футбол.
Не результат, а гра, насолода грою.
Так результат був важливий, дуже важливий. Але для нас була важлива була сама гра. Гра була життям. А якщо ми ще й вигравали, або вигравала наша команда, то радість рвалась з грудей, як тринітротолуол з оболочки гранати.
Й зараз, проживши багато років, пройшло вже більше півстоліття с тих пір, читаючи коментарі та дописи, я задаюсь питанням: а кому потрібен той наш футбол? Футбол, що був як радість, як щастя; футбол як дитинство, як сон, як кохання, як сто грам, накінець.
Невже ми стали раціональнами вельмишановними особами, персонами, й забули дитинство, щастя гри, радість прориву , забули як дзвенить м'яч, залітаючи в будяки або в вікно дядьки Івана. Не хотілось би. Бо ми всі родом звідти, з дитинства.
Невже навідь для нас болільників футбол вже став ремеслом? Не радістю, а фанатизмом, не щастям, а битвою за щастя.
Відповіді я не находжу. На жаль….
Але вірю в футбол!
Дякую, з повагою, Скіф.
Спасибо, Василий, все так, но кому он нужен, этот бездушный футбол?
Самый главный вопрос в том, что первично: наличие гаджетов у пацанов или исчезновение души футбола?
Помните же сколько собирала наша Зирка в дни нашей молодости? А ныне 1 тыс. на стадионе уже "Ура".
А в Англии, Испании, Германии и в др. странах, где гаджетов у пацанов на душу человека куда больше, чем у нас, стадионы во время и игр забиты битком. Ходят семьями.
Значит дело не в гаджетах, а бездушном футболе.
Футбол, который мы потеряли, вместе, видимо, с душой.
Дякую Вам, кропівничанину !
... У нас за штанги були дві цеглини. І йдучи додому, а закінчували грати, коли сутеніло і вже не видно було м'яча, так от, волочачи ноги додому, я дивувався, як ще п'ять хвилин тому я бігав.
---
А той фінал з "Крильцями" я пам'ятаю. У нас ще тєлєка не було, але ми були у гостях, дорослі сиділи за столом і ніхто не заважав мені дивитися футбол в іншій кімнаті. )))
1. Более ста лет кропотливо поддерживают традиции. А у нас в начале 90-х всё остановилось, только за счёт горстки фанатов футбол сохранился. Но традиции нет. Поэтому интерес не столько к клубам, сколько к каким-то отдельным матчам
2. Раскручивают, рекламируют промотируют. Это отдельная ИНДУСТРИЯ. Из футбола в целом и из каждого клуба и даже из каждого игрока делают БРЭНД. У нас нет просто НИ-ЧЕ-ГО
3. Вкладывают деньги. В футбольные школы, в детей, во всё и во всех. Потому что приносит доход то, во что вкладывают. Ну....... вы видите, что у нас вкладывают гроши, разворовывают, ну ,откуда будет рост футбола
А вы говорите.... ДУША. Футбол - это бизнес, построенный на интересе людей. У нас это инициатива некоторых людей и интерес горстки болельщиков
А передача "Футбол без границ", выходившая по субботам в начале 90-х, для меня и сейчас самая лучшая из всех что я видел.
:) :) :)
конец 60-х трибуны стадиона Динамо, народу битком..........
пойду пивка открою пожалуй
учетная запись этого пользователя была удалена
Наверное также читали Кассиля с его Антоном Кандидовым ("Кандидобером", кажись) и зачитывались Вратарем Олега Макарова.
Да и Яшин тогда был у всех на устах: в 1963 году получил Золотой мяч от Франс Футбола.
Будто окунулся в свои воспоминания... И даже с воротником совпало! Правда, к моменту переезда в рабочий посёлок, у меня уже было три года спортшколы...
Но колорита не меньше! Поскольку в семье на мне были домашние хлопоты, то, чтобы свалить на стадион, надо было накосить травы корове, накормить свиней, убрать в доме, что надо на это время - сделать на огороде....
Но тут и пригодились друзья! Справились - и на поле! У нас в парке рабочего посёлка сах-завода, был приличный стадион, волейбольная площадка, а рядом, в школе - баскетбольная...
В воскресенье приезжала команда другого сах-завода, (их в области было 38), и понеслось: волейбол, баскетбол, а потом, бонусом - футбол! Играли и пацаны по 17 лет, и дядьки по 40... Длинные, "семейные" трусы, хлопчатобумажные футболки, гетры на резинках, бутсы с кожаными или, (шик), алюминиевыми привинченными шипами... Азарт жуткий! (но без файеров и петард).... -:))
В парке играет духовой оркестр, выездной буфет, и масса празднично одетого народа! Детей, их родителей, бабушек и дедушек! Иногда собиралось до 5 тысяч...
Так что, к футболу, книгам и кино, я бы добавил еще поклонниц... Правда, я не знал тогда, что с ними делать.... Всё как сейчас! -:))
Кожен з нас, щось може забути, але футбол, той футбол, з душею, як пише Василь Дудник, ніколи не забудеш. Бо то був ФУТБОЛ.
Спасибо, Василий, все так, но кому он нужен, этот бездушный футбол?
Самый главный вопрос в том, что первично: наличие гаджетов у пацанов или исчезновение души футбола?
Помните же сколько собирала наша Зирка в дни нашей молодости? А ныне 1 тыс. на стадионе уже "Ура".
А в Англии, Испании, Германии и в др. странах, где гаджетов у пацанов на душу человека куда больше, чем у нас, стадионы во время и игр забиты битком. Ходят семьями.
Значит дело не в гаджетах, а бездушном футболе.
Футбол, который мы потеряли, вместе, видимо, с душой.
Футбол - відображення того, що твориться в суспільстві,
Не знаю кому как, а для меня футбол остался именно той радостью и тем счастьем, и сейчас, на пятом десятке, выходя на поле, превращаюсь в того же мальчишку каким был когда то, испытываю те же эмоции радости и причастности к чему то большому, доброму и вечному))
Футбол в первую очередь надо любить, все остальное - потом.