Третій ігровий день групових турнірів єврокубків для представників України вийшов удвічі усіченим. Війна, яка слідом за нашою країною накрила Ізраїль, не дала змоги провести матч між «Маккабі» з Тель-Авіва і луганською «Зорею» в рамках Ліги конференцій. Поєдинок із 26 жовтня перенесено на 25 листопада.
Тож на минулому тижні на континентальній арені (якщо винести за дужки юнацькі змагання) зіграв тільки «Шахтар», який під керівництвом свого нового головного тренера боснійця Марино Пушича в гостях поступився «Барселоні» в групі Ліги чемпіонів (1:2).
Зрозуміло, що дебют маловідомого досі широкому колу футбольної громадськості фахівця біля керма гірників, та ще й одразу в найпрестижнішому з клубних турнірів Європи, не міг не викликати підвищеної уваги у спортивних медіа. Як, власне, і його раптове призначення на посаду.
Тим часом своєю чергою розвиваються події на внутрішній арені. У вихідні поєдинки 12-го туру чемпіонату України провели команди елітного дивізіону, при цьому мало не головний фаворит першості, київське «Динамо», зігравши внічию з «Колосом» (1:1), примудрилося в третьому матчі поспіль втратити очки. І з тіньового лідера перетворилося на переслідувача.
А керівники клубів УПЛ у середу провели свою другу зустріч, на якій знову обговорювали проблеми суддівства, і дійшли вельми принципового висновку.
Втім, про все по порядку.
Ноунейм із шахтарським почерком
До каталонської столиці футболісти «Шахтаря» вирушили під керівництвом спортивного директора Даріо Срни, і вже там їх наздогнала звістка про те, що питання про призначення нового наставника практично вирішено. Утім, виконуючий обов’язки, Срна і раніше не приховував, що тренерська робота його не приваблює, що в цій іпостасі фігура він тимчасова і що він просто не міг відмовити президенту. І незабаром усе стане на свої місця.
Звісно, всі чекали на людину з ім’ям — нехай не найгучнішим, але, принаймні, досить відомим. Знову спливла кандидатура керманича «Фейєноорда» Арне Слота, чия весняна перемога над гірниками (7:1) вразила багатьох. Але Слот покинути насиджене місце не наважився. А ось його асистент Марино Пушич після непростих, як зазначила преса, перемовин свою згоду дав, хоча донеччанам, за повідомленням сайту Football24.ua, який послався на голландських колег із 1908.nl., за розірвання контракту і довелося заплатити 1,25 мільйона євро.
«Хто такий Марино Пушич? Ніхто не знає. Аналітика проведена. А серце його перевірили? Воно точно шахтарське?» — доволі їдко відреагував на новину журналіст і коментатор Ігор Бойко.
І продовжив: «Якщо серйозно, то тренера звільняють за якісь проступки, а іншого кличуть за якісь заслуги. І якщо щодо звільнення Йовічевіча і ван Леувена були якісь сумніви, то Пушич — це взагалі щось дивне. Хіба що він сильний тренер, якого ховав у своїй кишені Арне Слот і не давав йому проявити себе після чудового сезону в „Твенте“ в місцевій першій лізі„(Dynamo.kiev.ua, 25.10.23).
Тут слід зауважити, що скільки-небудь помітним футболістом 52-річний боснієць не мав слави, а єдиним досвідом самостійної роботи головним тренером якраз і був сезон у «Твенте». Водночас багато хто, і не тільки в Нідерландах, вважає, що насамперед завдяки тандему Слота з Пушичем, який перебував у нього в тіні, «Фейєноорд» останнім часом і домігся серйозного прогресу. Демонструючи при цьому темповий, агресивний, яскравий футбол. Такий, як неодноразово підкреслювалося, що подобається Рінату Ахметову.
Пушич буквально увірвався в донецький клуб. У вівторок він офіційно був представлений як наставник гірників, а вже за добу керував грою з тренерської лавки, встигнувши познайомитися з гравцями, провівши з ними теоретичне заняття і справивши на деяких незабутнє враження.
«Ми підписали дуже сильного тренера, який у майбутньому покаже хороший результат, — зі свого боку зазначив Даріо Срна. — У матчі з "Барселоною» він буде разом зі мною на тренерській лаві. Те, що в Пушича небагато досвіду роботи головним тренером, не страшно. Ми, перш за все, дивимося на його професійні та людські якості.
В останні місяці в нас був важкий період. Ми не грали у властивий собі шахтарський футбол, той, який нам потрібен«(Ua.tribuna.com, 25.10.23).
"Чому ми прийняли рішення змінити тренера? — зі свого боку прокоментував призначення Пушича генеральний директор ФК "Шахтар» Сергій Палкін. — Тому що вболівальники бачили, куди ми йдемо або не йдемо, який футбол показуємо або не показуємо. Якість футболу відповідала на всі запитання, і результати теж.
Ми зробили помилку, ми її визнали. Не стверджую, що провина лежить тільки на попередньому тренерському штабі. Ні, ми всі зробили помилку, але дуже швидко виправили її і йдемо далі. Треба перегорнути цю сторінку і зрозуміти, що головне — клуб. Ні імена, ні посади, а саме клуб і його результати. Можливо, рішення не надто людяне, швидке, але в нас не було часу затягувати ситуацію далі«(Shakhtar.com, 25.10.23).
Хороша міна, незважаючи на поразку
Як завжди, напередодні поєдинків такого рангу не бракувало прогнозів. Рокіровка на тренерському містку "Шахтаря» тільки підлила масла у вогонь. Як, утім, і кадрові проблеми «Барселони». А тут ще суботнє Класико з «Реалом», що насувається.
«Через величезну кількість травмованих гравців основи каталонцям доводиться страждати: Левандовський, Педрі, Рафінья, Сержі Роберто, Де Йонг, Кунде. Плюс дискваліфікований за вилучення Гаві. То що, починаємо вірити в успіх наших футболістів?
Скажу так: можна припустити, що можливості у гірників точно будуть. Інше питання, що у "Барси» в будь-якому складі їх буде не менше. І тут уже хто кого переб’є“, — припустив головний редактор журналу „Футбол“ Артем Франков(Dynamo.kiev.ua, 24.10.23).
„Навіть не знаю, як це коментувати, — чесно зізнався завжди експансивний Йожеф Сабо. — Якщо вже президенту «Шахтаря» кортить отримати нового тренера, то варто було б почекати хоча б до зимової паузи. Ну, от прийде зараз Пушич? І що, зможе відразу дати результат, перемогти «Барселону? Та він же команди взагалі не знає»(Ukrfootball.ua, 24.10.23).
Утім, Сабо погодився, що дисципліна в обороні, пресинг і спроби спіймати суперника на контратаці можуть зіграти на руку гірникам, оскільки гра «Барселони» в захисті не безгрішна. Однак у те, що «Шахтар» не програє, колишній тренер збірної вірити категорично відмовився.
«Навіть якщо "Шахтар» програє, ніхто поганого слова не скаже за умови, що будуть показані характер і самовіддача, — уточнив екс-форвард гірників Олег Матвєєв. — Хоча доведеться важко. Майстерності у каталонців побільше, а на підході такі таланти, що каші не зіпсують. Думаю, «Шахтарю» не варто намагатися проти “ Барселони» вдавати з себе «Барселону», а спробувати зіграти на контратаках«(Dynamo.kiev.ua, 25.10.23).
„Шахтар“ і не став зображати. Але чи багато що змінилося від цього?
„Перший тайм спантеличив. "Шахтар“ надто шанобливо поставився до суперника і дуже боязко зіграв в атаці. А за такої кількості помилок, яких припускалися гірники в обороні, розраховувати на щось інше було наївно. Формально „Шахтар“ протримався 30 хвилин. Фактично — перші пожежі почали виникати з самого початку матчу. І до перерви м’яч двічі побував у воротах Різника, який ще у двох випадках врятував команду від голу», — зазначив у своєму звіті Terrikon.com (25.10.23).
Другий тайм, на думку авторів сайту, вийшов іншим. Навряд чи «Барселона» стала економити сили перед «Реалом», але гол Судакова на 62-й хвилині подарував надію. І надалі гірники кілька разів мали нагоду зрівняти рахунок. Щоправда, при цьому й каталонці цілком могли заспокоїти гру своїм голом.
Героєм зустрічі цілком можна назвати 20-річного Ферміна Лопеса (автор голу та передачі), який лише втретє з’явився у стартовому складі своєї команди. З перших хвилин вийшов на поле і 16-річний Ламін Ямал.
«Класу цих виконавців вистачило, щоб покарати »Шахтар «за грубі помилки. Уже на початку Судаков ледь не привіз гол — удар Ферміна потягнув Різник. Ямал просто знищував Азарова на фланзі. А коли вмикалися Канселу та інші, пожежу загасити не міг ніхто.
„Шахтар“ відіграв із неймовірною кількістю браку. Зубков і Криськів приймали неоптимальні рішення і втрачали м’яч. Навіть досвідчені Степаненко і Матвієнко губили своїх гравців і залишали величезні зони», — написав Football24.ua (25.10.23).
А журналіст Михайло Цірук підсумував: «Говорити що-небудь про чемпіона України за підсумками цього матчу досить складно, тому що протягом більшої частини гри на полі була одна команда — та, яка в синьо-гранатовому. Донецький клуб трохи включився після свого забитого м’яча, проте ці включення відбувалися періодами. Якщо пошукати, за що похвалити донеччан, то можна сказати спасибі за те, що не опускали руки й не розвалювалися»(Хspоrt.ua, 26.10.23).
А авторитетний експерт Олександр Сопко зізнався: «Немає в мене душевного піднесення після цього матчу — все передбачувано. Дива не сталося, і були помітні всі болячки „Шахтаря“ на цьому етапі, тому на тренера чекає багато роботи. Бувало, звісно, що гірники програвали „Барселоні“ і з великим рахунком, і команда наша тоді була сильнішою. Однак теперішня перемога далася „Барселоні“ настільки легко, що її непросто навіть із чим порівняти„(Footboom1.com, 26.10.23).
На думку Сопка, каталонці вже готувалися до поєдинку з "Реалом“ і другий тайм догравали на мінімумі. А „Шахтар“ припускався стільки браку, що досягти чогось, і загалом — прогресувати, неможливо. Начебто і рахунок не такий вже сумний, і моменти у гірників були, і статистика не гнітюча, проте гра залишає бажати кращого. І цей стан, як вважає експерт, не миттєвий, а системний.
Проте Маріно Пушич, незважаючи на поразку і те, що вже в дебюті свого перебування в команді йому довелося протистояти самій „Барселоні“, після гри зберігав гарну міну: „Насправді хлопці зробили все, про що я просив. Звісно, були моменти, коли доводилося витримувати тиск суперника, але навіть попри ці страждання вони показали характер: були доволі жорсткими, організованими й дисциплінованими, підтримували одне одного.
Дуже важко відповідати на такий високий пресинг та інтенсивність з боку суперника. Ми змінили дещо в перерві, хоча й у першому таймі команда не погано справлялася. Якщо ми можемо змінювати щось під час гри з таким суперником, то маємо потенціал і характер. І це те, чим я найбільше задоволений“(Shakhtar.com, 26.10.23).
Фактор Ярмоленка та психологія
В Україні минулими вихідними відбулися матчі 12-го туру національного чемпіонату. Грали всі, крім „Чорноморця“ і „Шахтаря“ — їхню зустріч перенесено.
Перемога „Кривбасу“ над „Дніпром-1“ (3:0) дозволила підопічним Юрія Вернидуба закріпитися на чолі поточної турнірної таблиці (26 очок). Щоправда, всього на один бал від них відстає „Полісся“, яке впоралося із „Зорею“ (1:0). А ось нещодавно ще тіньовий лідер турніру, київське „Динамо“ зазнало чергових втрат, зігравши в Ковалівці внічию з місцевим „Колосом“ (1:1).
В останніх трьох зустрічах кияни набрали лише одне очко з 9-ти можливих.
Як зазначив сайт Dynamo.kiev.ua, поєдинок розпочався досить бадьоро: обидві команди взяли гарний темп, обмінявшись кількома небезпечними атаками. Причому спочатку трохи гостріше виглядали господарі, у складі яких виділявся бразилець Дієго. Однак до середини першого тайму рахунок відкрили динамівці: після багатоходової комбінації Шепелєв відпасував направо на Караваєва, а той віддав результативну передачу на Тимчика.
Здавалося, гол надав впевненості підопічним Мірчі Луческу. Гарна нагода відзначитися була у Дубінчака, але він затягнув з ударом. А під завісу першої половини гри чудовий момент збільшити перевагу змарнував Караваєв, який з кількох метрів пробив вище воріт.
„Після перерви наша команда знову незрозумілим чином провалилася, як і в нещодавній грі з "Поліссям“, — констатував той самий ресурс. — Спершу господарям вдалося зрівняти рахунок — гол-шедевр вийшов у Лучкевича. А кількома хвилинами пізніше другу жовту картку отримав Ванат — за симуляцію. І тут біло-сині майже посипалися. Тільки завдяки кільком неймовірним сейвам Бущана господарі не змогли забити ще„ (28.10.23).
Утім, вилучення Ваната виявилося не таким уже й безперечним. Принаймні наставник динамівців Мірча Луческу зауважив: "Ми втратили два очки. Догравали матч удесятьох, це було досить складно. "Колос“ утримував перевагу. Але головне, що мене турбує — це відповідь на запитання, чому арбітр не подивився VAR, коли ухвалював рішення про вилучення Ваната. Я побачив у тому епізоді контакт захисника „Колоса“ з нашим нападником. Ми вимагаємо від своїх гравців дотримання фейр-плей, чесності в грі, але отримуємо зворотне„(Dynamo.kiev.ua, 28.10.23).
Рішення рефері Козиряцького викликало сумніви й у колишнього арбітра ФІФА, а нині відомого суддівського експерта Мирослава Ступара: "Ванат не сам упав. Це було видно для нас, але не для арбітра. Козиряцький вирішив, що форвард симулював падіння, але удар захисника по гомілкостопу суперника був, і зрозуміло, що гравець втратив координацію в динаміці руху.
А красиво він упав чи некрасиво, не важливо. Важливо, що удар по нозі мав місце, а VAR нічого не зміг підказати. Тоді для чого він потрібен — цей VAR? Козиряцький недогледів, хоча повинен був поставити штрафний, "Динамо“ залишилося в меншості, і тепер питання до Комітету арбітрів УАФ: як він трактуватиме цей момент?„(Dynamo.kiev.ua, 28.10.23).
Напевно, було б неправильно зводити чергову втрату динамівцями очок до помилки арбітра. Вочевидь, існують й інші чинники, що впливають на результати. Серед тих, що вбачаються на поверхні, слабка гра в центральній зоні оборони, відсутність через травму Ярмоленка та незадовільна психологічна стійкість команди й окремих її виконавців.
Про недоліки в діях центральних захисників сказано чимало. Мабуть, тільки Попова можна назвати таким, що відповідає сучасним вимогам, хоча і він нестабільний, а до всього травматичний. Що стосується Сироти, Дячука, Біловара, то рідко який матч обходиться без їхніх серйозних помилок. І тут, мабуть, певної перебудови потребує гра опорних хавбеків. Не з руки давати рекомендації з цього приводу тренерському штабу, Луческу, напевно, і сам розглядає варіанти вирішення проблеми.
Однак як ілюстрацію наведемо цифри сайту Ua.tribuna.com: "14 пропущених голів "Динамо“ в перших 8-ми матчах цього сезону — антирекорд клубу в чемпіонатах України. Команда Мірчі Луческу перевершила свій же минулорічний показник, коли за такий же відрізок було пропущено 10 м’ячів. На третьому місці (9) початок сезону-2013/2014, коли командою керував Олег Блохін„ (28.10.23). І це при тому, що до воротарів пред’явити претензії складно.
Щодо Ярмоленка, який до своєї травми та операції був найкращим у турнірі за кількістю гострих передач у штрафний майданчик суперників, то тут, схоже, все однозначно.
"За "Динамо“ без Ярмоленка страшнувато, — зізнається коментатор Віктор Вацко. — Перед сезоном ми говорили, що в команди порівняно з минулим роком два посилення — Ярмоленко, який повернувся додому, і Шапаренко, який відновився. Але останній знову був змушений лікуватися, а Ярмоленко, який переніс операцію, і зовсім цього року більше не зіграє».
«Упевнений, якби Ярмоленко був здоровий, „Динамо“ не програло б ні „Поліссю“, ні „Дніпру-1“, — погоджується журналіст Сергій Тищенко. — Сьогодні для команди це більше, ніж футболіст. Помилка Луческу в тому, що він розраховував на Ярмоленка як на виконавця, який гратиме без ротації. Перевантаження і призвело до того, що організм не витримав„(Dynamo.kiev.ua, 23.10.23).
Як вирішити проблему відсутності Ярмоленка — знову ж таки прерогатива тренерського штабу. Зрозуміло, що повноцінно замінити його ніким. Але ж пошуку варіантів ніхто не відміняв?
Нарешті, про психологію. Тривалий час "Динамо“, маючи три гри в запасі, було тіньовим лідером чемпіонату. Це, на думку Олександра Попова, засновника знаменитого сайту Шурика, зіграло з командою злий жарт.
„Річ у тім, що футболісти не у вакуумі — вони теж вміють читати. Зокрема про лідерство, якого немає, але яке, виявляється, є. І цю тезу вони вбирають у себе. Її можна було б зрозуміти, якщо команда впевнено проводить чемпіонат, іде без втрат. Але коли вона буксує, пропускає майже в кожному матчі, то про яке потенційне лідерство можна говорити?
Гравці виходять на поле командою, у якої все добре. А коли стикаються з ситуацією, що суперник, виявляється, теж уміє грати у футбол, губляться, не розуміють, що відбувається. А це неминуче призводить до миттєвої нервозності, розгубленості і до голів у свої ворота“(Dynamo.kiev.ua, 23.10.23)
Із цією тезою можна погоджуватися чи ні. Але зізнання деяких футболістів наводить на подібні думки. Наприклад, одкровення капітана команди Віталія Буяльського після поразки від „Полісся“ про те, що якщо втрачати такі перемоги, то потрібно не в футбол грати, а йти в іншу професію.
Або слова Володимира Бражка після нічиєї з „Колосом“: „Ми розуміємо, скільки втрачено очок. Тому потрібно краще тренуватися, краще грати, щоб усе залежало лише від нас. Тепер будемо віддаватися на полі в наступних поєдинках“(Fcdynamo.com, 28.10.23).
Що ж, час виходити з тіні настав, тим паче що тіньовим лідером „Динамо“ вже не є, передавши цей сумнівний, як виявляється, статус „Шахтарю“. З гірниками найближчої п’ятниці і доведеться зустрітися киянам у матчі відкриття 13-го туру УПЛ.
Надії Надєїна та його колег
Минулої середи з ініціативи президента житомирського „Полісся“ Геннадія Буткевича відбулася друга зустріч керівників вітчизняних клубів УПЛ. Як і на першій, вересневій, низка представників футбольної еліти країни були відсутні. Як і тоді, головною темою обговорення стала суддівська, про що й розповіли деякі її учасники.
„Носов із “Металіста 1925» був присутній у телефонному режимі: він слухав і з усім погоджувався — що треба покращувати суддівство, оскільки також вважає себе постраждалим, — розповів комерційний директор «Дніпра-1» В’ячеслав Фрідман. — Караманіц у закордонному відрядженні. Ахметова не було і, гадаю, він не прийде. Козловському, мабуть, далеко їхати. Засуха обіцяв бути, але, мабуть, забув. Чому не було Слободяна, незрозуміло. Минулого разу він послався на хворобу, а що сталося тепер, не знаю. З «Олександрії» також нікого не було«(Sport-express.ua, ua.tribuna.com та інші, 26.10.23).
Зате був присутній голова УПЛ Євген Дикий. Він, за словами Фрідмана, здебільшого мовчав, говорили інші. І насамперед про те, як уникнути впливу суддів на результати матчів і розподіл команд у турнірній таблиці. Найпромовистішим з висоти свого досвіду був президент ФК "Динамо» Ігор Суркіс. Він же, як і решта присутніх, хочуть більшого представництва клубів в УАФ, а не три голоси, як зараз.
«Клуби витрачають власні кошти на утримання команд та проведення чемпіонату, відповідно, хочуть брати активнішу участь у керуванні процесом. Для цього треба ухвалювати якісь рішення, має бути кворум. Тому хотілося б, щоб наступна зустріч була більш розширеною. На неї, до речі, власники клубів хочуть запросити кандидатів на посаду голови УАФ, щоб почути їхні програми. Адже обласні федерації скликатимуть виконком».
Фрідман також погодився, що клуби незадоволені роботою голови Комітету арбітрів УАФ Лучано Лучі. У нього начебто в жовтні закінчується контракт. Водночас дехто каже, що угоду з ним продовжили. А чи так це насправді, незрозуміло у зв’язку з подіями, які відбуваються в Будинку футболу.
«На зустрічі обговорювалися пропозиції щодо реформування роботи українського футбольного суддівського корпусу та питання взаємодії УПЛ і УАФ, — зі свого боку додав інвестор "Металіста 1925» Володимир Носов. — Наш клуб, безумовно, братиме активну участь у житті Прем’єр-ліги. Ми будемо ділитися своїми пропозиціями щодо поліпшення вітчизняного футболу, наскільки це можливо в нинішніх умовах«(Ua.tribuna.com, 26.10.23).
Набагато конкретнішим був президент "Вереса» Іван Надєїн: «Ми напрацьовували різні варіанти, але зійшлися на тому, що реалізувати свої рішення зможемо тільки після того, як відбудуться зміни в керівництві УАФ. Без цього наші ідеї буде важко втілити в життя, оскільки зараз немає з ким розмовляти. На нашій зустрічі всі це підтримали»(Sport-express.ua, 27.10.23).
Надєїн висловив сподівання, що реалізувати задумане керівникам елітних футбольних клубів країни вдасться. Адже навіть перша зустріч принесла плоди. Зокрема, запущено процес передачі системи VAR з-під контролю УАФ «Маркетинг» до УПЛ, оскільки купувалися вони за гроші клубів. Також відбулася зустріч із кураторами суддівства, щоправда, виявилася вона, по суті, безрезультатною.
«Лучі і Ріццолі пояснили нам багато помилок, але фактично ніяких реформ вони сьогодні здійснити не здатні, бо в УАФ немає керівництва. Буткевич, приміром, хотів підняти зарплату арбітрам, але Лучі сказав, що тисячі доларів за матч, яку вони отримують зараз, достатньо. Деякі президенти клубів, навпаки, хотіли штрафувати суддів за погані оцінки і низький рейтинг. Отже, лунали різні думки, і це нормальний робочий процес».
Надєїн підтвердив, що клубам невідомо, чи продовжено контракт із Лучі, адже його укладала УАФ. Також президент «Вереса» не знає, куди йдуть сплачені клубами штрафи, ковідні гроші і взагалі, який в УАФ бюджет. Тому клуби хочуть більше прозорості у відносинах. Зокрема й у суддівському питанні.
«Коли керівники арбітражу пояснювали нам рішення рефері в закритому режимі, то у багатьох клубів претензії відпали. Водночас сьогодні футбольні судді в країні асоціюються з непрозорістю і корупцією. Для нас загадка, чому Комітет арбітрів УАФ не дає можливість суддям публічно пояснювати свої рішення. Хоч ми і платимо комітету мільйон гривень за суддівство. Саме для таких моментів нам і потрібні важелі впливу»(Sport-express.ua, 27.10.23).
Віктор ЖУРАВЛЬОВ
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Коментарів поки що немає. Станьте першим!