Зимове міжсезоння в українському футболі набирає обертів. Більшість клубів Прем’єр-ліги вже вирушили на закордонні підготовчі збори, деякі провели свої перші контрольні матчі.
Новин поки що небагато, зокрема трансферних, які, як правило, викликають підвищений інтерес, особливо — у вболівальницькому середовищі. Засоби масової інформації цей інтерес підігрівають.
Зі значущих, що відбулися минулого тижня, виділимо три. Півзахисник «Ворскли» Владлен Юрченко перейшов у «Металіст 1925». «Полісся» купує бразильського хавбека Таллеса Косту з «Сан-Паулу», ціна питання — мільйон євро. А «Шахтар» розщедрився аж на 15 мільйонів (12 плюс три бонусних) за маловідомого 21-річного вінгера «Палмейраса» Кевіна.
В очікуванні нової якості
Київське «Динамо» особливої активності на трансферному ринку поки що не проявляє. Як вважають багато медіа, в цьому немає необхідності. Команда має у своєму розпорядженні достатній потенціал молодих і талановитих виконавців, стелю для зростання майстерності яких далеко не розкрито.
Власне, перед новим повноправним головним тренером біло-синіх Олександром Шовковським і стоїть завдання постаратися максимально розкрити цей потенціал, зокрема — завдяки майже місячному тренувальному збору в Туреччині, куди динамівці вирушили минулої неділі. При цьому критерієм оцінки цієї підготовки стануть якість гри і результати команди у весняній частині сезону.
Кияни вийшли з відпустки 12 січня і після традиційного медогляду впродовж тижня готувалися на своїй заміській базі у Віті-Литовській, поєднуючи бігову роботу із заняттями у фітнес-центрі та на дбайливо укутаному від морозів натуральному газоні.
«Робота в перші дні після відпустки завжди дається важко, але настрій у всіх позитивний, скучили один за одним», — зізнався один із представників молодшого покоління захисник Крістіан Біловар. А щодо вимог Олександра Шовковського, додав: «Ми вже трохи працювали з ним у першій частині сезону, у чотирьох іграх здобули чотири перемоги. Зараз тренувальний процес потроху змінюється, тому очікуємо на подальшу плідну роботу» (Fcdynamo.com, 16.01.24).
«Шовковський з усіма намагається поговорити, підказати, пояснити, що і як правильно робити, — не менш відверто повідав вінгер Назар Волошин. — Мені дуже подобається з ним працювати. В індивідуальних розмовах тренер ставить мені за приклад англійця Гріліша, показує, як той діє в певних ситуаціях. Такі акценти допомагають мені. І загалом у команді стало спокійніше» (Sportarena.com, 20.01.24).
Загалом у складі делегації, що вирушила на збір до Туреччини, 29 футболістів, зокрема представники юнацької команди 18-річний Матвій Пономаренко і Тарас Михавко. Поїхав і 34-річний зірковий ветеран «Динамо» Андрій Ярмоленко, який продовжує відновлюватися після операції на коліні. За прогнозами клубних лікарів, до повноцінних тренувань півзахисник зможе приступити не раніше, ніж за півмісяця, а поки займатиметься за індивідуальною програмою.
«Процес відновлення йде нормально. З кожним днем потрібно збільшувати навантаження. Сподіваюся, коліно не реагуватиме болісно, і я зможу прогресувати. За таких травм важко назвати конкретну дату повернення на поле. Але, сподіваюся, якщо все й надалі йтиме за планом, на другу частину збору я буду готовий», — зізнався Ярмоленко (Football.ua, 13.01.2024).
Тим часом саме Ярмоленко, як стверджує колишній телекоментатор Віктор Вацко з посиланням на свої інсайдерські джерела, зіграв важливу роль у тому, що з літа динамівцем має стати вінгер «Чорноморця» Максим Брагару. І в цьому він побачив уже якості нового спортивного директора киян у найближчому майбутньому.
«До Брагару був серйозний інтерес з боку інших українських клубів, і „Динамо“ не було для нього пріоритетним варіантом. Однак Ярмоленко переконав Брагару перейти саме в „Динамо“. Фактично він виграв боротьбу на ринку за одного з найталановитіших атакувальних футболістів країни„.
На думку Вацка, «Динамо» дуже розумно спрацювало на цей трансфер, заплативши заздалегідь і залишивши гравця в «Чорноморці» до літа, тим самим враховуючи інтереси одеського клубу. Для «Динамо» це підписання на перспективу з огляду на вік того ж Ярмоленка чи Караваєва.
Щодо власне турецького збору, то в планах киян проведення на ньому аж десяти контрольних матчів, зокрема з такими знаковими суперниками, як «Левскі» (Софія), «Динамо» (Тбілісі), «Пахтакор» (Ташкент), «Шериф» (Тирасполь). А перший спаринг заплановано вже на 26 січня, коли підопічні Олександра Шовковського зустрінуться з клубом «Балкані» з Косово.
Тож уболівальникам столичного гранда вже найближчим часом нудьгувати не доведеться — ні рядовим, ні vip. До останніх, як з’ясувалося, належить і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який в інтерв’ю тележурналісту Роману Бебеху зізнався у своїй любові до «Динамо».
«Любов почалася з матчу »Рапід“ — „Динамо“. Це був перший матч „Динамо“, який я подивився. Ми програли і не потрапили до Ліги чемпіонів. Я в той момент жив із батьками в Австрії, і якось мене це зачепило, що наші програли. Почав цікавитися футболом, а потім уже повернувся в Україну на легендарне покоління. Не пропустив жодного матчу ЛЧ, пробирався на стадіон, після 2:0 проти „Реала“ у чвертьфіналі плакав, стрибав, бився головою. Я цим реально жив», — наводить фрагменти бесіди сайт Ua.tribuna.com (16.01.24).
Глава МЗС України чесно зізнається, що зараз у нього немає часу стежити за футболом наживо. Але коли випадає вільна хвилинка, у записі із задоволенням може переглянути той чи інший цікавий поєдинок, у крайньому разі — огляди матчів. Поіменно, як колись, усіх гравців «Динамо» до третього складу не назве, але вболівати продовжує.
А щодо перспектив українського футболу, вважає: «Зараз у нас з’явився шанс для переосмислення. У нас був сплеск на початку 2000-х, але тоді було ще багато радянської інерції в системі виховання, селекції тощо. Потім ми повністю перейшли на легіонерів — гроші почали керувати футболом. А зараз війна — грошей не стало, якість футболу сильно впала.
Але з іншого боку, я розумію, що зараз усі клуби, зокрема й „Динамо“, вигрібають усі школи, ганяються за молодняком. Думаю, що це шанс народити нову якість футбольного менеджменту в кризових умовах і нову якість вітчизняних футболістів„ (Ua.tribuna.com, 16.01.24).
Епілог цікавіший за пролог
Із 16-ти клубів української Прем’єр-ліги одинадцять обрали місцем зимової дислокації Туреччину, ще три ("Кривбас“, „Полісся“ і „Металіст 1925“) віддали перевагу Іспанії, а „Рух“ вирушив на тренувальний збір до Словенії. І тільки явний аутсайдер турніру „Минай“ готується до другої частини сезону вдома — на Закарпатті.
„Минай“ після закінчення осіннього відрізка турніру залишили відразу 11 виконавців, переважно провідних. Команда, схоже, змирилася з тим, що їй доведеться розпрощатися з елітним дивізіоном, а з урахуванням не надто радісних перспектив вирішила переформатувати склад.
„Скажу чесно, повноцінної відпустки в нас не вийшло, бо було багато роботи з пошуку нових гравців. Деяких запрошених на перегляд футболістів я знав раніше, бачив матчі з їхньою участю, ще частину запросили згідно з їхніми показниками на Wyscout. Обирали тих, хто підходить під моє бачення футболу. Не важливі їхні попередні досягнення, вік. Важливо, щоб футболісти могли зрозуміти мої вимоги та грати в той футбол, який я будую“, — зізнався сербський наставник закарпатців Желько Любенович, який змінив біля керма колективу Володимира Шарана (Sportarena.com, 15.01.2024).
Спочатку минайці теж планували вирушити на берег турецький, проте обставини внесли корективи в плани. А ось відмовлятися від можливості зазирнути у Винники в гості на спаринг із „Рухом“ підопічні Любеновича не стали. І зазнали поразки (1:3), хоча два м’ячі пропустили тільки в заключні 10 хвилин.
Три поразки в контрольних поєдинках у Туреччині встиг зазнати „Чорноморець“, який раніше за інших (ще 9 січня) приступив до підготовчої роботи. З однаковим рахунком (1:3) моряки поступилися спочатку угорському „Уйпешту“, потім косовській „Дріті“. А на додачу програли ще й південноафриканському „Гелаксі“ (0:4). Утім, в активі у підопічних Романа Григорчука є й перемога над румунським „Петролулом“ (1:0).
Ряди „Полісся“ тим часом ще до приходу Таллеса Кости на правах оренди з правом викупу по закінченню сезону поповнив правий півзахисник швейцарського „Сьона“ Яссін Фортюне — француз, який виступав за юнацькі збірні своєї країни різних вікових категорій та є вихованцем „Ланса“ й лондонського „Арсеналу“.
А виконувачем обов’язків спортивного директора житомирського клубу став Володимир Тесля — фахівець із десятирічним стажем у спортивному менеджменті, лауреат національної премії „Гордість України“, який із початком повномасштабної війни вступив до лав ЗСУ і півтора року провів на фронті.
„Мої обов’язки в клубі — це вся спортивна частина: пошук юних талантів, тренерів для академії, виховання власних гравців. "Полісся“ у своєму розвитку робить ставку на сучасний футбол. Наступний напрямок роботи — трансфери, скаутинг, селекція. Бачення президента клубу — з часом робити акцент на власних вихованців, розвивати українську молодь. Клуб має амбітні плани — грати в єврокубках кожного сезону і боротися за чемпіонство», — прокоментував Тесля своє призначення (polissyafc.com, 20.01.2024).
Цікаво, що ще за кілька днів до цього язики без кісток сватали на місце Теслі спортивного директора «Дніпра-1» Андрія Русола.
Сам автор першого голу збірної України на чемпіонатах світу вельми однозначно відреагував на приправлену душком новину: «Наразі всі мої думки, зусилля і фокус сконцентровані на виконанні завдань, поставлених перед „Дніпром-1“ у поточному сезоні. Ми досить добре провели осінню частину чемпіонату, за що я безмірно вдячний тренерському складу, футболістам і персоналу команди.
Але епілог завжди цікавіший за пролог. У спорті, як і в житті, дуже важливо вдало закінчити справу, яку ти розпочав. Тому нам, як команді, ще потрібно разом плідно попрацювати, що ми й плануємо робити у весняній частині сезону„.
Дніпрян тим часом слідом за екс-тренером Йовічевичем почав фінансово пресингувати інший колишній наставник команди Олександр Кучер, який подав позов до Палати вирішення спорів УАФ з вимогою погасити тримісячну заборгованість із зарплати та бонусів за друге місце в минулій першості.
"Безумовно, ми розрахуємося з Кучером, — повідомив комерційний директор "Дніпра-1“ В’ячеслав Фрідман. — Ми вже почали погашати трансферний бан. Я нещодавно спілкувався з Красніковим і йому про це говорив. Напевно, він просто не встиг повідомити Кучеру. Звісно, клуб завжди має нести відповідальність перед гравцями і тренерським штабом за виконання контрактних зобов’язань» (Sport-express.ua, 19.01.24).
За словами Фрідмана, це ж стосується і Йовічевича. А затримки виникли тому, що через невдалий виступ на євроарені «Дніпро-1» недорахувався близько шести мільйонів євро, які міг заробити. Щодо футболістів, то вони теж отримують зарплату із запізненням у два місяці, але в поточних військових реаліях це не є критичним. Просто комусь вигідно виставляти дніпровський клуб у непривабливому світлі. Кому саме, залишається здогадуватися.
Передвиборчий тур Шевченка
25 січня в українському Будинку футболу відбудеться позачерговий Конгрес УАФ. Одним із головних, а за великим рахунком — головним пунктом порядку денного майбутньої події, стануть вибори нового керівника Української асоціації футболу.
Єдиним кандидатом на посаду є вітчизняна легенда виду спорту номер один, Герой України Андрій Шевченко. Увесь минулий тиждень напередодні конгресу, та й початок нинішнього, стали для претендента на престижну посаду надзвичайно насиченими і відповідальними.
У вівторок, 16 січня, Шевченко відвідав Львів, де зустрівся з керівниками регіональних футбольних асоціацій західних областей країни (Львівської, Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької, Рівненської, Івано-Франківської, Волинської та Закарпатської).
«Обговорили наше головне завдання — як розвивати український футбол, незважаючи на повномасштабну війну, та повернути до асоціації довіру українських уболівальників. Дякую всім, хто долучився до діалогу, за спільне бачення. Опрацьовуємо озвучені питання, завершуємо роботу над стратегією, рухаємося далі», — зазначив Шевченко після закінчення зустрічі, що відбулася у львівському Гранд-Готелі (Ua-football.com, 16.01.24).
«Зустріч була закритою. Модератором виступав заступник генерального секретаря УАФ Ігор Грищенко. Нам його представили як майбутнього генсека, — з посиланням на одного з учасників круглого столу доповнив портал Centernews.com.ua. — Також джерело повідомило, що Шевченко попросив присутніх до конгресу скласти список першочергових завдань, які майбутній президент УАФ має вирішити» (16.01.24).
«Думаю, головною метою зустрічі було бажанняАндрія Миколайовича познайомитися з керівниками регіональних федерацій, вивчити ситуацію, що склалася в нас, почути про проблеми для того, щоб урахувати це в програмі, з якою він ітиме на вибори. Сподіваюся, він почув нас», — зі свого боку поділився думкою голова Івано-Франківської асоціації Тарас Клим (Ua.tribuna.com, 17.01.24).
Ба більше, Клим повідав, що пропозиції його асоціації щодо вдосконалення роботи УАФ у письмовому вигляді було передано за призначенням. А вони дуже прості — удосконалення організації масового футболу на місцях, дитячий футбол, управління федерацією, стратегічні питання. Адже для чого проводяться вибори? Щоб домогтися змін, поліпшення в роботі.
Через два дні аналогічна зустріч Шевченка з футбольними представниками регіонів відбулася в Києві. У ній, зокрема, взяли участь голова Асоціації футболу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Сергій Куніцин і виконавчий директор Віталій Данильченко. Крім того, у робочій зустрічі брав участь головний тренер національної збірної України Сергій Ребров.
«Продовжуємо спілкування з представниками регіональних асоціацій, — прокоментував підсумки заходу Андрій Шевченко. — Говорили про міжнародні стандарти, роботу з дітьми, діджиталізацію федерації, що створить передумови для максимальної прозорості її діяльності.
Для мене важливо почути бачення українських фахівців щодо розвитку футболу під час повномасштабної війни. Адже ми маємо не тільки втримати те, що маємо, а й іти вперед, ставити високі та амбітні цілі» (Dynamo.kiev.ua, 18.01.24).
Зрештою, минулої суботи Шевченко завітав до Харкова, де, зокрема, мав окрему бесіду з головою обласної Військової Адміністрації Олегом Синєгубовим, нещодавно обраним керівником місцевої асоціації футболу.
«Харків. Незламне місто сильних та вільних людей. У мене пов’язані з ним багато хороших спогадів. Дуже радий знову бути тут. Було приємно почути слова подяки за роботу амбасадором платформи United24. В областях щодня рятують життя реанімобілі класу С та медичне обладнання, придбане завдяки United24. Це стало можливим завдяки внескам донорів з усього світу, злагодженій роботі з міжнародними партнерами», — зазначив Шевченко (Weukraine.tv, 20.01.24).
А щодо власне профільної мети поїздки додав: «Цього разу окремий фокус — робота з тимчасово окупованими територіями. Всебічна підтримка, взаємодія між асоціаціями для забезпечення розвитку регіонів, гравців, дитячого футболу в тих областях, які тимчасово окуповані або знаходяться на лінії фронту» (Objectiv.tv, 20.01.24).
...До Конгресу УАФ залишилися лічені дні. І немає сумнівів у тому, що Україна гідна, щоб мати на чолі національного футболу авторитетного, справедливого і громадянськи відповідального функціонера.
Віктор ЖУРАВЛЬОВ
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости