«Олександре Анатолійовичу, Ви багато розповідаєте про заслуженого майстра спорту Леоніда Буряка, півзахисника від Бога — так характеризував його мій батько, вболівальник "Динамо» з великим стажем. Він намагався не пропускати матчі улюбленої команди. Я належу до молодого покоління фанів «Динамо», природно, не бачив Буряка в грі. Розкажіть про його досягнення як гравця «Динамо».
Із таким запитанням нещодавно до мене звернувся син мого сусіда по будинку Віктор. Відмовити не можу, впевнений, це буде цікаво не тільки йому.
![](/media/posts/2022/05/11/buryak.jpg)
Відразу припав до двору
У 20 років вихованець одеського футболу, гравець «Чорноморця» з третього разу відгукнувся на пропозицію перейти в «Динамо». За київський клуб Леонід Буряк дебютував у кубковій грі з «Металістом» 14 березня 1973 року, замінивши Володимира Мунтяна.
У чемпіонаті колишнього СРСР за «Динамо» вперше зіграв за основний склад 7 квітня 1973 року в гостьовому матчі з «Араратом» (1:0), замінивши Анатолія Пузача. Свій перший динамівський м’яч забив півзахисник у грі другого кола в Києві з тим же «Араратом». Кияни програвали майбутньому чемпіону — 0:1. Буряк, який вийшов на заміну в другому таймі, через 20 хвилин зрівняв рахунок — 1:1, і в підсумку динамівці перемогли — 3:1.
Уже в першому своєму сезоні в «Динамо» дебютант провів 41 офіційний матч. У кожній грі Леонід прагнув не тільки забивати, а й на належному рівні відпрацьовувати в обороні. Попереду на Буряка чекав футбольний марафон дистанцією в 15 років.
Любив забивати «Спартаку»
У 304 матчах чемпіонату, зіграних півзахисником за «Динамо», його команда відсвяткувала 160 перемог, 92 гри звела внічию. У чемпіонаті Буряк грав проти 25 команд вищої ліги. Любив забивати «Спартаку» — п’ять разів псував настрій москвичам, стільки ж м’ячів відправив у ворота «Торпедо». По чотири рази після його влучних ударів виймали м’ячі із сітки своїх воріт голкіпери тбіліського «Динамо», «Дніпра» і «Зеніту». Тільки один м’яч забив Буряк ударом головою. Решту м’ячів (якщо не брати до уваги пенальті) забивали здебільшого ударами з дальніх і середніх дистанцій. 22 поспіль пенальті реалізував він. У матчах розіграшу Кубка країни провів 52 матчі, 34 з них були переможні.
«Бриючий» політ півзахисника
У переможному турнірі Кубка Кубків 1975 року Буряк у півфінальній грі з «Ейндховеном» у гостях за рахунку 1:0 на користь господарів на 77-й хвилині в «бриючому» польоті ударом головою замкнув простріл Веремєєва, розвіявши надії суперника на реванш — 2:1. Доклав свої ноги Буряк і в двох переможних матчах своєї команди протистояння з «Баварією» за Суперкубок УЄФА-1975. Навесні 1977 року Леонід знову допоміг здолати «Баварію», забивши м’яч Майєру в матчі 1/4 фіналу Кубка європейських чемпіонів. Восени 1982 року Буряк у матчі 1/16 фіналу Кубка чемпіонів забив два м’ячі у ворота «Грассхопперса». Загалом у єврокубках він провів за «Динамо» 51 матч, у яких його команда відсвяткувала 32 перемоги і зіграла 10 ігор внічию.
10 медалей, 5 кубків
А ще Леонід Буряк — п’ятиразовий чемпіон колишнього СРСР, чотириразовий срібний призер, один раз бронзовий. П’ять разів зі своїми партнерами по «Динамо» він здійснював коло пошани з кришталевим кубком. За підсумками восьми сезонів півзахисник киян входив до списку 33-х найкращих футболістів країни, п’ять разів — під першим номером.
У другому колі чемпіонату країни-1984 у матчі проти «Арарату» Буряк зіграв свій останній офіційний матч у формі «Динамо».
Вікторе, я можу ще довго продовжувати розповідати про досягнення чудового гравця київського «Динамо». Чудовий футболіст, який, як він стверджує, жив у щасливий футбольний час, залишиться на золотих сторінках історії динамівського клубу.
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Кращий коментар