Відомий український журналіст Микола Несенюк присвятив допис y Facebook бомбардирським досягненням великих.
Після того, як знаменитий португальський футболіст Крістіано Роналдо забив свій 900-й м’яч і це досягнення було оголошено рекордним, виникло питання щодо бразильського «короля футболу» Едсона Арантеса до Насіменто, більш відомого за прізвиськом «Пеле». Я вчився у п’ятому класі коли нам повідомили, що згаданий Пеле забив свій тисячний гол. Ще тоді згадане число викликало у мене певну недовіру. Її підтвердив молодий вчитель французької мови на прізвище Мошняга, до якого я звернувся за консультацією. Цей вчитель регулярно читав французьку газету «Л’Юманіте», яка вільно тоді продавалася у кіосках нашого міста, і знав дуже багато всякого різного. Він пояснив, що до «тисячі» Пеле зарахували все, що він забив за життя, починаючи з дитячих команд, врахувавши неофіційні ігри, протоколи яких або не збереглися або їх взагалі не було. Згодом, вже у дев’яності, коли я купив молодшому сину «Книгу рекордів Гіннеса», він вичитав там що Пеле забив не тисячу, а 1279 м’ячів.
Тепер же я дізнався, що Пеле забив менше за Роналдо — всього лише 762 м’ячі. Куди ж поділися решта 517? Напевно що рахували по-різному. Як у тому анекдоті, коли на запитання скільки буде два плюс два представник найрозумнішої нації відповів: «А ми купуємо чи продаємо?». Очевидно що напівміфічна кількість голів, забитих Пеле, яка раніше нікому не заважала, увійшла у протиріччя з сучасним маркетингом. Тому що реально забити стільки неможливо, а значить видатним футболістам сучасності і майбутнього так і доведеться жити у тіні тої хитро нарахованої тисячі з гаком м’ячів легендарного бразильця. Як наслідок, голи перерахували по-новому, вносячи до заліку лише забиті у офіційних матчах найвищого рівня. І все набуло теперішнього вигляду: Роналдо — власник рекорду, який цілком зрозумілий і який колись цілком реально перевищити тому ж самому норвежцю Ерлінгу Холланду.
Здавалося, що все ясно. Пеле з його міфічною тисячею, залишився у давній історії, а Роналдо став героєм нашого часу. Але, як на мене, не все так просто. Не виключено, що десь у бразильському штаті Ріо Грандо до Соль чи якомусь іншому за одну з місцевих команд грає нападник на прізвище Лопес, Гомес чи Родрігес, який забив у офіційних матчах місцевих змагань більше ніж Крістіано Роналдо, і все це зафіксовано у протоколах з підписами та печатками. Чим його досягнення гірше? Хто і чим виміряв рівень змагань, голи у яких можуть рахуватися для встановлення рекорду? Правила однакові всюди, а футболіст з команди маленького містечка, де він забивав по сто м’ячів на рік, може бути запрошений до великого клубу. То рахувати ці м’ячі чи ні? Об’єктивної відповіді на це запитання немає і бути не може. Кожен вільний сам порахувати, склавши таблицю рекордів забитих м’ячів, і вважати рекордсменом або Пеле з його тисячею, або Роналдо з його дев’ятьма сотнями, або ще когось іншого.
Що цікаво, до власне футболу це все має досить мало відношення. Тому що кожен, хто хоч трохи сам грав у футбол, добре знає — забиває не футболіст, забиває команда! А списки бомбардирів і всі ці рекорди існують виключно для публіки, так само як футбольні «королі», «принци» та всі інші.
Микола НЕСЕНЮК
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Читати всі коментарі (1)