Майже 400 матчів провели з вересня 1965 року динамівці Києва в європейських кубкових турнірах — Кубку володарів кубків, Кубку чемпіонів, Лізі Чемпіонів, Кубку УЄФА, Лізі Європи.
На багатьох іграх, які проходили в Києві та за кордоном, мені пощастило побувати. Запам’яталося багато, але сьогодні зупинюся на двох най-най. Я про них неодноразово розповідав, але щоразу згадую цікаві моменти й деталі, про які раніше не згадував. Їхніми результатами вболівальники «Динамо» пишаються і ще довго пишатимуться та пам’ятатимуть, адже вони справді незабутні. Восени 1975 року в битві за Суперкубок Європи команда Валерія Лобановського в ранзі володаря Кубка Кубків двічі перемогла мюнхенську «Баварію», багаторазового володаря Кубка чемпіонів, базову команду збірної ФРН, в якій грали чемпіони світу Майєр, Фогтс, Шварценбек, Беккенбауер, Мюллер.
Розповім про ці два матчі пам’ятного 1975 року. Упевнений, це буде цікаво шанувальникам «біло-синіх» нинішнього покоління.
Почну з першої гри в Мюнхені 9 вересня на полі «Олімпіаштадіону», трибуни якого вміщують 80.000 глядачів. Щоправда, за матчем «Баварія» — «Динамо» дивилися всього 32.000 уболівальників. Організатори поєдинку різко накрутили ціни на квитки і прогадали — дорогі перепустки залишилися в касах. Але ті, хто дивився гру з трибун, залишали арену в зіпсованому настрої. Привід для цього був.
Шедеври на полі «Олімпіаштадіону»
Перший небезпечний момент гості створили лише в середині першого тайму. Стрімкий фланговий прорив Олега Блохіна ледь не завершився взяттям воріт. Олег навісив на дальню штангу, Майєр необачно залишив ворота, і Леонід Буряк, який випередив його, послав м’яч у дальній кут. Цобель кинувся до м’яча в той момент, коли наздогнати його, здавалося, було неможливо, але якимось дивом він все ж вибив м’яч зі стрічки воріт у сантиметрах від заповітної межі. Фатальною для «Баварії» стала 67-а хвилина. Шедевр на зеленому газоні знову продемонстрував Блохін. Ось як це було.
Нападник прийняв м’яч до центральної лінії поля, прокинув його вперед і, супроводжуваний захисниками суперника, рвонув флангом. Не доходячи до кута штрафного, Олег озирнувся в пошуках партнерів, але вони ще не встигли вийти з оборони, і на половині поля «Баварії» Блохін не побачив нікого з динамівців. У цей момент на цій же половині поля, окрім воротаря Майєра, було ще п’ять гравців оборони господарів. Безвихідна, здається, для форварда ситуація. Але Блохін, змістившись трохи до центру, сміливо пішов у боротьбу. Показавши неабияку майстерність обведення, він обіграв спочатку двох захисників, потім одразу ж третього і, поки не встиг у боротьбу вступити четвертий захисник, форвард відразу без роздумів завдав рідкісного за точністю удару в цей кут — 1:0.
Ось що говорив про свій слаломний прорив сам автор шедевра: «Їх четверо проти одного, і вони впевнені, що легко мене зупинять. Водночас кожен якоюсь мірою сподівається на сусіда. Це полегшує моє завдання... Уперед! Роблю обманні рухи тулубом праворуч і ліворуч, при цьому перекидаючи м’яч із ноги на ногу, так вдається обвести Шварценбека і ще одного захисника. Навперейми кидається третій. З одним уже легше, тим паче, що Шварценбек, мій основний опікун, упав. Значить, відстає... А четвертий — далеко. Ще крок, і я наважуюся пробити. Маєр, як мені здавалося, так був упевнений у своїх захисниках, що не встиг підготуватися до „зустрічі“. Рухаюся до ближнього кута, бачу, що й воротар туди зміщується. Коли він рвонувся до мене, я пробив у відкритий кут воріт».
А ось як згадує цей момент Леонід Буряк: «Коли Олег отримав м’яч від Конькова, я перебував неподалік. Подумав, що Олег не піде вперед, тому що всі ми залишилися на своїй половині поля. Логічніше було відкинути м’яч назад. Однак Олег вирішив інакше і почав свій рейд. „Тримайся Олежа“, — подумав я, і тут же побіг йому на підмогу, але не наздогнав. Троє захисників „Баварії“ були вже позаду нього. Побачив удар і Майєра, який у відчаї схопився за голову. Гол! Від почуттів, що звалилися на мене, я не знав, що робити, не вірячи в таке щастя. Я навіть очі заплющив».
Гравці «Баварії» в нокдауні, всі їхні спроби відігратися не увінчалися успіхом. Динамівські захисники не дозволили нічого серйозного створити біля своїх воріт. Перемога «Динамо» стала несподіванкою у ФРН і в Європі. Якщо чесно, мало хто очікував такого результату і в Україні.
Діттмар Крамер, тренер «Баварії»: «Динамо — одна з найкращих клубних команд світу, а гол Блохіна чудовий».
Валерій Лобановський, тренер «Динамо»: «Усі гравці провели матч сильно, виділяти нікого не хочу. Тактичне завдання було виконано, ми стримали наступ господарів поля».
Ось у якому складі проводили мюнхенський матч динамівці: Рудаков, Коньков, Фоменко, Зуєв, Решко, Дамін, Трошкін, Колотов, Буряк, Слободян, Блохін.
Уболівальники «Динамо» і «Баварії» з нетерпінням і тривогою очікували повторного матчу суперників, тепер уже в Києві 6 жовтня. Де ж зимуватиме Суперкубок Європи — 15-кілограмова чаша із золота та срібла. Про цей поєдинок — наступного разу.
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Кращий коментар