Rusłan Kostyszyn: "Na Euro 2024 Ukraina nie tylko wyjdzie z grupy"

2024-06-12 20:59 Ukraiński trener Ruslan Kostyshyn opowiada o meczu towarzyskim Mołdawia-Ukraina i perspektywach Niebiesko-Żółtych na Euro 2024. Ruslan ... Rusłan Kostyszyn: "Na Euro 2024 Ukraina nie tylko wyjdzie z grupy"
12.06.2024, 20:59

Ukraiński trener Ruslan Kostyshyn opowiada o meczu towarzyskim Mołdawia-Ukraina i perspektywach Niebiesko-Żółtych na Euro 2024.

Ruslan Kostyshyn

- Czy byłeś zaskoczony wyjściowym składem na mecz z Mołdawią?

- Jedynie pojawienie się w składzie Romana Jaremczuka było pewnym zaskoczeniem. Wszyscy wiemy, że Artem Dowbyk został najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej i jest w dobrej formie fizycznej. Być może nasz sztab trenerski widział wszystko w Warszawie, kiedy Dovbyk zagrał w wyjściowym składzie w meczu z Polską. Czy nieobecność Zinczenki wśród 11 zawodników pierwszej drużyny jest uzasadniona? Moim zdaniem Mykolenko gra lepiej w obronie niż Zinczenko, a on zawsze z przyjemnością biegnie do ataku, ma wystarczającą funkcjonalność.

- Jakie wrażenie wywarła na Tobie reprezentacja Mołdawii w meczu z naszą drużyną?

- Gospodarze wyglądali bardzo słabo w tym meczu. Zawodników reprezentacji Mołdawii można zrozumieć - sezon się dla nich skończył, nie dostali się na Euro, a po tym meczu jadą na wakacje. To wszystko czynnik ludzki - ciężko zmusić się do przygotowań do meczu sparingowego. Co by nie mówić, mecz towarzyski to nie mecz oficjalny. Niemniej jednak mołdawski sztab trenerski, prowadzony przez Serhija Kleshchenko, otrzymał niezbędny materiał do przemyśleń.

- Co sądzisz o poczynaniach reprezentacji Ukrainy w ataku?

- Myślę, że nasi chłopcy podeszli do tego meczu w dobrym stanie emocjonalnym i wyglądali dobrze. Kto podobał mi się najbardziej? Taras Stepanenko. Odgrywa kluczową rolę dla równowagi w naszej grze. Wielu naszych chłopaków lubi grać ofensywnie, ale Taras jest dobry w przechwytach, jest dobry w zbiórkach, wie jak wywierać presję.

- W obronie zagraliśmy na zero.

- Nie pozwoliliśmy mołdawskiej drużynie na stworzenie czegokolwiek w pobliżu naszej bramki. Andriy Lunin obronił dwa strzały, rozpoczynając grę po raz pierwszy po 70. minucie, kiedy wszystko było jasne w tym meczu. Jak zawsze dobrze zagrał Ilya Zabarnyi. Mimo młodego wieku jest już jednym z najlepszych zawodników w Premier League.

- Kontuzja Witalija Mykolenki w pierwszej połowie była niefortunna. Jak oglądałeś ten epizod?

- Nie zauważyłem jakiegoś szczególnego chamstwa ze strony mołdawskiego zawodnika. Jak długo potrwa przerwa Mykolenki? Nie jest to jasne. Zdarza się, że kontuzja wydaje się poważna, ale za dzień lub dwa obraz jest zupełnie inny. Widzieliśmy, że Vitaliy doznał bolesnego wstrząsu, wrócił do gry po leczeniu, ale tylko na minutę. Życzę mu szybkiego powrotu do gry. Kto może go zastąpić w meczu z Rumunią? Wolałbym nawet Bohdana Mychajłyczenkę niż Zinczenkę. Wiadomo, że Oleksandr gra dla topowego klubu, Arsenalu, ale ostatnio stracił miejsce w wyjściowym składzie. Mykhailychenko jest dość doświadczonym zawodnikiem, który grał w Europie.

- Jakie wnioski można wyciągnąć z trzech meczów sparingowych naszej reprezentacji?

- Najważniejsze, że do mistrzostw Europy podchodzimy w dobrych nastrojach. Sztab trenerski naszej reprezentacji, na czele z Serhijem Rebrovem, sprawdził wszystkich zawodników przed rozpoczęciem kontynentalnego forum. Przeciwko Niemcom zagraliśmy pięcioma obrońcami, przeciwko Polsce mieliśmy inny skład i inny plan gry. Mołdawia miała inne zadania. Trudno mi to analizować. Tylko Serhij Stanisławowycz może wyciągnąć wnioski, on ma wszystkie niezbędne informacje o każdym zawodniku.

- Kim są obecnie trzej najsilniejsi zawodnicy w naszej reprezentacji?

- Przede wszystkim chciałbym wymienić Georgija Sudakowa. Wszedł jako zmiennik w meczu z Niemcami i od razu stał się kluczowym zawodnikiem naszej reprezentacji. Powiem, że strategicznie cała gra naszej reprezentacji zależy od Sudakova. W tej czołówce znajdują się również Artem Dovbyk i Viktor Tsygankov. Śledzę ten duet od dłuższego czasu również dlatego, że obecni zawodnicy Girony urodzili się w 1997 roku, podobnie jak mój syn Denys. Mimowolnie więc bardzo uważnie śledzę rozwój tych chłopaków. Jak poprawili swoje umiejętności i zyskali pewność siebie w ciągu roku w Gironie.

- Czego nasza drużyna może się spodziewać w fazie grupowej Mistrzostw Europy?

- Nie tylko wyjdziemy z grupy, ale możemy również awansować do półfinału. Wszyscy pamiętamy, że na poprzednim Euro dotarliśmy do ćwierćfinału, gdzie przegraliśmy z Anglią. Ale wtedy nie wyglądaliśmy tak dobrze jak teraz. Tak, w 2021 roku zasłużenie dotarliśmy do ćwierćfinału, ale to było maksimum.

Teraz prawie wszyscy nasi zawodnicy grają w najlepszych mistrzostwach i dobrze sobie tam radzą. Wszyscy są liderami w swoich zespołach, może z wyjątkiem Malinowskiego. Wszyscy nasi zawodnicy są poszukiwani w Europie i są przyzwyczajeni do grania dwóch trudnych meczów tygodniowo. Wszyscy widzieli, że gracze reprezentacji Ukrainy wiedzą, jak grać w piłkę nożną. A teraz jesteśmy zmotywowani ponad wszelką wątpliwość - każdy chce się sprawdzić na poziomie europejskim.

RSS
Aktualności
Loading...
"Manchester City zainteresowany Donnarummą
Dynamo.kiev.ua
23.07.2024, 04:49
Dani Olmo chce dołączyć do Barcelony
Dynamo.kiev.ua
22.07.2024, 21:56
Пополнение счета
1
Сумма к оплате (грн):
=
(шурики)
2
Закрыть
Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci więcej opcji podczas korzystania ze strony Ok